Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Светът се променя постоянно: Насекомо смени цвета си заради хората и обезлесяването
Автор: Екип Ruse24.bg 17:39 / 21.11.2024Коментари (0)1229
©
Светът се променя постоянно и в повечето случаи не можем да кажем, че е за добро. Много животни губят естествения си хабитат или заради човешки действия, или заради климатичните промени. Това налага промяна и у самите животни. Така например учени от University of Otago в Нова Зеландия са открили, че едно насекомо се е отказало от едно от важните си свойства за оцеляване.

Дългоопашатата каменна муха (Zelandoperla) е имала доста умна и находчива стратегия, с която да отблъсне хищниците, които се хранят с нея - предимно птици. Когато се почувства застрашено, насекомото променя изцяло цвета си, за да прилича на токсичната каменна муха (Austroperla).

А тя не е никак предпочитана от птиците, защото произвежда цианид, който се оказва смъртоносен за тях. Е, дългоопашатата каменна муха не може да произвежда токсини, но се спасява, имитирайки своята опасна роднина.

Учените обаче са открили, че обезлесяването на определени райони в Нова Зеландия, в които токсичната каменна муха липсва, а хищниците са малко, са накарали дългоопашатата каменна муха да се откаже от дегизировачните си способности.

Констатира се, че този техен ход може да е бил наложен, за да може популацията им да се адаптира към променящата се среда. До този момент тази маскировка е възпирала птиците, които не са можели да различат токсичната от нетоксичната каменна муха заради добрата имитация в украската.

Austroperla обаче живее в горите около потоци, за да се храни с листа и дървесни остатъци. А в обезлесените заради човешката дейност райони те се срещат наистина рядко.

"В резултат на това в обезлесените региони имитиращите видове са изоставили тази стратегия - тъй като няма какво да имитират - вместо това еволюират в различен цвят", казва зоологът Джон Уотърс.

Силното обезлесяване на райони в Южна Нова Зеландия започва от 1800 г., когато пристигат и европейските заселници. Въпреки тяхното въздействие върху природата и различните екосистеми, тези нови открития, публикувани в Science, показват, че има видове, които не изчезват, а се адаптират, пише ScienceAlert, цитиран от lifestyle.bg.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
Зима 2024/2025 г.
Световна черна хроника
Катастрофи във Варна
Коледно-новогодишни празници 2023/2024
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: