Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Тиранозавър Рекс имал отровна захапка?
Автор: Екип Ruse24.bg 10:53 / 05.04.2023Коментари (0)621
©
Емблематичната физиономия на тиранозавър рекс може би е била доста по-малко зъбата, отколкото Холивуд иска да ви накара да вярвате - а именно, че от затворената му, заплашителна паст са стърчали страховити редици от зъби като на крокодил.

Според ново проучване, публикувано в списание Science, в действителност зъбите на Т-рекс и други тероподи като велоцирапторите са били скрити от устни под формата на люспеста тъкан. Изследователите смятат, че по този начин те са приличали повече на комодски дракони и по-малко на краля на динозаврите, който сте виждали в "Джурасик парк".

"Това животно е било копирано толкова много пъти", казва съавторът на изследването Марк Уитън, палеохудожник и изследовател в Университета в Портсмут, пред The New York Times. "То пренесе тази визия без устни в попкултурата до такава степен, че сега се борим да се отървем от нея."

Разбира се, под "устни" изследователите нямат предвид тези на бозайниците - нито пухкави и изпъкнали, нито мускулести и способни да се движат самостоятелно. Вместо това устните на динозаврите са приличали по-скоро на статична обвивка, предназначена да предпазва заплашителните им зъби.

Изследвайки износването на зъбите, екипът на Уитън установява, че съвременните животни без устни като крокодилите имат значително по-износен емайл - най-външния слой на зъбите - в сравнение с месоядните тероподи.

"Както всеки зъболекар ще ви каже, слюнката е важна за поддържане на здравето на зъбите", казва в изявление съавторът Кирстин Бринк, палеонтолог в Университета на Манитоба, цитира hicomm.bg.

"Зъбите, които не са покрити от устни, рискуват да изсъхнат и могат да бъдат подложени на повече увреждания по време на хранене или борба, както наблюдаваме при крокодилите, но не и при динозаврите."

 

Още едно доказателство? Съотнесени към размерите на черепите им, зъбите на динозаврите не са по-големи от тези на гущерите, което показва, че са били достатъчно малки, за да се прикрият.

Това е убедителен аргумент, но някои учени не са убедени, че аргументът в полза на устните е достатъчен. Да вземем за пример Томас Кар, палеонтолог от колежа "Картаген" и признат експерт по Т-рекс, който твърди, че в изследването се надценява значението на емайла за наличието на здрави зъби. Според него дентинът, който образува вътрешния слой на зъбите, е по-важен.

 

"Това е тъканта, която според мен вероятно е структурно по-важна за тиранозаврите, защото ако дентинът се разруши, те ще ядат банани", казва Кар пред NYT.

Тъй като дентинът не е изложен на атмосферни влияния, допълва Кар, не е необходимо да се поддържа влажен, както при емайла - и следователно няма нужда от устни.

Така че за всички вас, които отчаяно се придържате към страховитото, но все по-малко точно изображение на Т-рекс в "Джурасик парк" и други популярни медии през годините: има шанс то все още да е в сила.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Парламентарни избори октомври 2024 г.
Масови протести срещу цените на горивата
Грипна епидемия обхвана страната
Бюджет 2024
Пожари 2024
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: