Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Тиранозавър Рекс имал отровна захапка?
Автор: Екип Ruse24.bg 10:53 / 05.04.2023Коментари (0)668
©
Емблематичната физиономия на тиранозавър рекс може би е била доста по-малко зъбата, отколкото Холивуд иска да ви накара да вярвате - а именно, че от затворената му, заплашителна паст са стърчали страховити редици от зъби като на крокодил.

Според ново проучване, публикувано в списание Science, в действителност зъбите на Т-рекс и други тероподи като велоцирапторите са били скрити от устни под формата на люспеста тъкан. Изследователите смятат, че по този начин те са приличали повече на комодски дракони и по-малко на краля на динозаврите, който сте виждали в "Джурасик парк".

"Това животно е било копирано толкова много пъти", казва съавторът на изследването Марк Уитън, палеохудожник и изследовател в Университета в Портсмут, пред The New York Times. "То пренесе тази визия без устни в попкултурата до такава степен, че сега се борим да се отървем от нея."

Разбира се, под "устни" изследователите нямат предвид тези на бозайниците - нито пухкави и изпъкнали, нито мускулести и способни да се движат самостоятелно. Вместо това устните на динозаврите са приличали по-скоро на статична обвивка, предназначена да предпазва заплашителните им зъби.

Изследвайки износването на зъбите, екипът на Уитън установява, че съвременните животни без устни като крокодилите имат значително по-износен емайл - най-външния слой на зъбите - в сравнение с месоядните тероподи.

"Както всеки зъболекар ще ви каже, слюнката е важна за поддържане на здравето на зъбите", казва в изявление съавторът Кирстин Бринк, палеонтолог в Университета на Манитоба, цитира hicomm.bg.

"Зъбите, които не са покрити от устни, рискуват да изсъхнат и могат да бъдат подложени на повече увреждания по време на хранене или борба, както наблюдаваме при крокодилите, но не и при динозаврите."

 

Още едно доказателство? Съотнесени към размерите на черепите им, зъбите на динозаврите не са по-големи от тези на гущерите, което показва, че са били достатъчно малки, за да се прикрият.

Това е убедителен аргумент, но някои учени не са убедени, че аргументът в полза на устните е достатъчен. Да вземем за пример Томас Кар, палеонтолог от колежа "Картаген" и признат експерт по Т-рекс, който твърди, че в изследването се надценява значението на емайла за наличието на здрави зъби. Според него дентинът, който образува вътрешния слой на зъбите, е по-важен.

 

"Това е тъканта, която според мен вероятно е структурно по-важна за тиранозаврите, защото ако дентинът се разруши, те ще ядат банани", казва Кар пред NYT.

Тъй като дентинът не е изложен на атмосферни влияния, допълва Кар, не е необходимо да се поддържа влажен, както при емайла - и следователно няма нужда от устни.

Така че за всички вас, които отчаяно се придържате към страховитото, но все по-малко точно изображение на Т-рекс в "Джурасик парк" и други популярни медии през годините: има шанс то все още да е в сила.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Мигрантски натиск към България
Протестиращи нападнаха директора на Народния театър
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Катастрофи в България
Строежът на АМ "Хемус"
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: