Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Този екзотичен плод помага при лечението на Алцхаймер
Автор: Екип Ruse24.bg 12:28 / 01.07.2024Коментари (0)11462
©
Нарът е плод, който произхожда от района на Средиземноморието и Югозападна Азия и е известен със своите ярко-червени зърна и сладко-кисел вкус. Той е богат на антиоксиданти, витамини C и K, фолиева киселина и калий, които допринасят за общото здраве на организма.

Нарът е използван в традиционната медицина в продължение на векове заради своите лечебни свойства и ефекта да укрепва здравето на сърцето, да регулира кръвното налягане и да подобрява имунната функция. В последните години обаче той привлича вниманието на учените с потенциала си да подпомага лечението на болестта на Алцхаймер. Основните биоактивни съединения в нара са полифенолите като пуникалагини, които имат мощни антиоксидантни и противовъзпалителни свойства.

Изследванията показват, че пуникалагинът може да намали възпалението в мозъчните клетки, микроглия, които играят ключова роля в прогресията на Алцхаймер. Възпалението в микроглията води до разрушаване на други мозъчни клетки и утежнява симптомите на болестта.

Експериментите разкриват, че приемът на сок от нар значително подобрява когнитивните функции и намалява бета-амилоидните плаки в мозъка с 50%. Това показва, че съединения в нара могат да предотвратят натрупването на тези плаки, които са основен фактор за развитието на болестта.

Друго изследване разкрива, че пуникалагинът може да стимулира растежа на нови неврони в мозъка, което допринася за общото здраве и функционалност на мозъка. Учените също така откриват, че уролитините, които се образуват в тялото при разграждането на полифенолите, могат да преминат кръвно-мозъчната бариера и да намалят възпаленията в мозъка. Това е критично за ефективното лечение на невродегенеративни заболявания, като болестта на Алцхаймер.

Проведени са и клинични изследвания, при които пациенти преди сърдечна операция са приемали таблетки с екстракт от нар. Резултатите показват, че тези пациенти не само не губят памет след операцията, но и подобряват когнитивните си способности в сравнение с контролната група, пише puls.bg. Това подчертава важността на включването на нар в ежедневната диета като част от цялостния здравословен начин на живот, който включва консумация на разнообразни плодове с тъмни цветове като боровинки и малини, и подправки като куркума, които имат подобни ползи за здравето.

Изследванията сочат, че нарът имат значителен потенциал да намалява риска и забавяне на прогресията на болестта на Алцхаймер. Редовната консумация на продукти от нар може да бъде важен елемент от профилактиката и поддържането на здрав мозък, подкрепяйки цялостния подход към здравословния начин на живот и борбата с невродегенеративните заболявания.

Въпреки обещаващите резултати, учените предупреждават, че са необходими допълнителни изследвания за точното определяне на дозировката и дългосрочните ефекти от употребата на екстракти от нас при терапията на Алцхаймер.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Античен град Хераклея Синтика разкрива още от тайните си
Бюджет 2025
Влизането на България в Шенген
Почина Лиъм Пейн
51-ото Народно събрание
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: