Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Учени откриха нов вид риба в тъмната дълбока бездна 
Автор: Екип Ruse24.bg 18:14 / 02.11.2024Коментари (0)826
©
Навреме за Хелоуин, учените обявиха откритието на нов вид акула призрак в дълбоки води край Нова Зеландия.

Акулите призрак, група примитивни риби, които обитават океаните по целия свят, имат много имена, включително риба плъх, риба слон и риба заек; новооткритото животно се нарича австралийска тесноноса риба призрак.

“С техните големи кръгли очи, заострени муцуни и подобни на крила перки призрачните акули "са доста сладки“, но малко разбрани поради отдалеченото им местообитание", казва Дейвъд Ебърт, директор в Тихоокеанския изследователски център за акули към Калифорнийския държавен университет в Сан Хосе и съавтор на скорошно проучване за новооткритата риба.

И все пак благодарение на новите технологии, като например дистанционно управлявани превозни средства (ROV), през последните 20 години са открити 27 от 59-те известни вида призрачни акули, три от тях през 2024 г., включително тази.

Водещият учен на изследването Брит Финучи предчувствал, че акулите призрак край Нова Зеландия са уникален вид.

"[Нашият екип] реши да провери дали това е така и след няколко години събиране на проби в морето, измерване на музейни екземпляри и извършване на генетични анализи, ние получихме потвърждение", казва за National Geographic Финучи, който работи в Националния институт за изследване на водите и атмосферата на Нова Зеландия.

Финучи, чието изследване е публикувано наскоро в Environmental Biology of Fishes, кръщава новооткрития вид Harriotta avia на своята баба (avia означава баба на латински).

Акулите призрак "също така са доста древни – бабите и дядовците – на рибите и затова реших, че името е много подходящо“, казва Финучи в изявление.

Нито призраци, нито акули

Акулите призраци се зародили през карбоновия период, преди около 375 милиона години – по това време са се развили и акулите, казва съавторът на изследването Доминик Дидие, ихтиолог от Университета в Милърсвил, Пенсилвания.

"Удивителното е, че ако изследваме вкаменелости от този период, те изглеждат много подобни на живите [акули призрак], които виждаме днес“, казва тя в имейл. "Поради това тези риби се смятат за "живи вкаменелости“.“

Но въпреки името си, призрачните акули всъщност са далечни роднини на акулите. Те имат подобни на акулите характеристики, като гладка кожа, хрущялен скелет и някои други.

Заради необичайния си външен вид акулите призраци се наричат още химери - намек към гръцкото митологично чудовище химера, което има лъвска глава, тяло на коза и опашка на дракон.

Според Дидие по-голямата част от информацията, която знаем за тези същества, се основава на кадри от ROV и наблюдения на трите вида, които оцеляват в плен: петнистата плъхова риба (риба плъх), австралийската акула призрак и рибата слон.

"Тъй като живеят толкова дълбоко и е много трудно да се наблюдават живи екземпляри в дивата природа, знаем много малко за социалното поведение и навиците им“, добавя тя. "Изглежда, че възрастните и младите живеят отделно, като мъжките и женските също могат да живеят в отделни групи.“

Акулите призрак вероятно са ключови играчи в хранителните вериги на морското дъно. Като хищници те използват подобни на клюн зъби, за да ловуват раци, мекотели, октоподи и други дънни видове, казва Финучи. Но те самите са плячка за по-големи животни, като леопардовите тюлени.

Призрачните акули обаче не са лесна храна - те разполагат с голям, назъбен шип на първата си гръбна перка, с която се защитават, казва тя.

"Има няколко документирани примера на хищници, набодени от шиповете на химери, включително хора!“

Гарет Фрейзър, професор по биология във Флоридския университет, казва в имейл, че откриването на новата риба призрак е "чудесно и задълбочено описание“. Той също така допринася с допълнителни доказателства, че "моретата около Австралия и Нова Зеландия са основно местообитание на химери“.

"Както всички изследвания на животни в дивата природа, особено тези, открити в дълбоките океани, този тип работа е трудна и подобно добре направено изследване е рядкост“, добавя Фрейзър, който не участва в изследването.

Обвит в мистерия

През 1983 г. Дидие става един от малкото хора, които изучават акули призрак. "Бях привлечена от идеята, че почти нищо не се знае за тези риби“, казва тя.

През следващите десетилетия Дидие, заедно с Ебърт, Финучи и други, разширяват общите познания за призрачните акули, и им прави впечатление, че учените и обществеността проявяват интерес към рибата.

"Вълнуващо е да ги видя да преминават от почти пълна неизвестност до международно признание“, казва Дидие.

Но има още много за откриване: колко големи могат да стават? Колко други видове съществуват? Как намират своите половинки?

"Бих искала да знам къде снасят яйцата си и къде се събират новоизлюпените малки“, казва Дидие, която добавя, че намирането на малки призрачни акули е изключително рядко.

Финучи иска да знае до каква възраст могат да доживяват тези риби (гренландските акули, които могат да живеят поне 300 години, са най-дълголетните гръбначни животни на Земята).

"Много дълбоководни видове растат бавно и живеят дълго, така че е изключено химерите също да проявяват подобни характеристики“, казва Дидие.

Що се отнася до Фрейзър, той се чуди: "Какви други уникални и невиждани морски създания дебнат в дълбините?“






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Мигрантски натиск към България
Протестиращи нападнаха директора на Народния театър
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Катастрофи в България
Строежът на АМ "Хемус"
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: