Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Учените най-накрая отговориха на въпрос, който ни мъчи от векове 
Автор: Екип Ruse24.bg 11:42 / 19.11.2024Коментари (0)303
©
Кое е първото - яйцето или кокошката. Това е един въпрос, който търси своя категоричен отговор от векове. А сега учени от University of Geneva достигат до един извод, който може да се приеме за решение на тази древна загадка.

Те анализират фосилизиран праисторически организъм, открит на Хаваите през 2017 г., който носи името Chromosphaera perkinsii. Това е едноклетъчно, което се появява за пръв път на нашата планета преди около милиард години. Характерното за него е, че претърпява процес на клетъчно делене, за да се превърне в подобие на яйце.

Учените установяват, че този организъм формира многоклетъчни структури, които изключително много наподобяват на животинските ембриони. Затова заключват, че яйцата са съществували много преди да се появят първите животни на Земята.

"Въпреки че Chromosphaera perkinsii е едноклетъчен вид, това поведение показва, че многоклетъчните процеси на координация и диференциация вече присъстват във видовете, много преди първите животни да се появят на Земята", се твърди в изследването.

Отдавна е известно, че едноклетъчните форми на живот като дрожди и някои бактерии се появяват много преди многоклетъчните организми, които се развиват от една яйцеклетка в сложни същества. Този процес на развитие на ембриона минава през специфични етапи, които са много сходни с тези при животинските видове. Затова и изследователите предполагаха, че този процес се е развил по-рано, още преди появата на животните. Но засега преходът от едноклетъчни в многоклетъчни криеше много неизвестни.

А с изследването на Chromosphaera perkinsii се открива, че когато достигнат максималните си размери, те спират да растат и започват да се делят, образувайки многоклетъчни колонии, които наподобяват ранните стадии на животинските ембриони. Тези колонии включват най-малко два различни вида клетки. А начинът, по който се разделят в отделна триизмерна структура, "поразително напомня" за ранните стъпки в ембрионалното развитие при животните, обяснява Independent.

Именно заради тези открития учените твърдят, че генетичните инструменти, необходими за създаване на яйца, са съществували много преди природата да "изобрети пилетата" преди повече от един милиард години. И така един открит съвсем наскоро организъм дава информация за загадка, вълнувала човечеството векове наред, пише lifestyle.bg.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Григор Димитров в турнири през 2024 година
Скандално от Северна Македония: Българският език не съществува, ние ги
Служител на МВР се самоуби в София
България и Войната в Украйна
Почина Лиъм Пейн
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: