Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Знаете ли кой е измислил 8-часовия работен ден?
Автор: Екип Ruse24.bg 16:22 / 24.08.2023Коментари (2)483
© Sofia24.bg
Швеция отбеляза новото хилядолетие с голяма иновация: 6-часов работен ден. Една мечта, наречена "от 9 до 3". Моделът на 8-часовия труд обаче все още е актуален в света, така че възниква въпросът откъде идва 8-часовият работен ден?

Повечето компании позволяват гъвкавост през определени часове от деня. Представете си – ставане сутрин, разходка с кучето, закуска, ходене на басейн например. Или просто спане до по-дълго. След това отивате на работа освежени и точно когато мислите, че цялата концентрация е изчезнала, поглеждате часовника – и това е! Можеш да излезеш навън.

В офисите най-критичен е периодът от 15:00 до 17:00 часа. Но много отдавна - по-точно преди век, осемчасовото работно време е било лукс и идея, която е променила всичко в съзнанието на тогавашния работник.

Битката е дълга и тежка 

Годината е 1817 г., а с мижавите си заплати хората работят най-вече колкото им държат краката и си осигуряват основното съществуване – хляб и покрив над главата. Дълго време те работят от изгрев до залез слънце, шест дни в седмицата. Тогава се появява човек, който се осмелява да предложи невероятното: съкратен работен ден от 17 на 10 работни часа, включително двучасова почивка за закуска и обяд.

Името му е Робърт Оуен, а по-късно Маркс и Енгелс по-късно възприемат идеята.

Войната за работния ден обаче не мина без проблеми. Свикнали с прикрита феодална система, собствениците на фабрики и другите работодатели не се отказват съвсем. Оуен, добавя още искания към списъка си като забрана за работа на деца под 10 години.

През същата година Оуен стартира кампания под следния лозунг:

"8 часа работа, 8 часа почивка, 8 часа сън!"

Такава драстична идея, разбира се, среща съпротива, но и съчувствието на мнозина. През 1847 г. мнозинството приема правило, забраняващо на жените и децата да работят повече от 10 часа. Отнема още 40 години на Британския конгрес на профсъюзите да приеме крайната визия за осемчасов труд под натиска на Осемчасовата лига, водена от Томас Ман, друг британец и борец на индустриалната революция, който позволява на визията на Оуен да продължи да живее .

Народът печели

Експлоатацията на хора обаче все още е законна и едва през ХХ век тези правила и защитата на работниците са поставени на хартия.

Първата стъпка е направена от Ford Motor Company, която не само стандартизира работното време на осем часа, но и удвоява дневните заплати. Производителността и ангажираността на работниците нарастват толкова много, че в рамките на няколко години годишната печалба на компанията също се удвоява. Примерът оживява, а останалото е история. Много компании започват да следват модела на Ford.

Повече от век след първата инициатива на Оуен - по-точно 120 години по-късно - осемчасовият работен ден се стандартизира в западния свят. Работната седмица вече официално е 40 часа, а извънредният труд се заплаща допълнително (или поне така казват). Голяма победа.

Но от този момент измина цял век, а ние все още сме на същия модел на работа, въпреки че технологиите са се развили до степен, в която производството днес и в края на 19 век нямат никаква прилика. Какво ни казва това? Швеция предложи отговор. Сега се нуждаем само от утопист, за да го продължим напред, пише bTV.






Зареждане! Моля, изчакайте ...
+1
 
 
Чудесно звучи, но днес може да отнеме повече от 120г. Важното е, че началото е поставено, но за съжаление ние няма да го доживеем.
0
 
 
Чорбаджиите няма да отпуснат лесно хватката - историята много красноречиво го показва. Нито по отношение на заплащането, нито по работното време. Има и приятни изключения, но те не отменят усещането за безпределна власт у някои хора, които смятат, че другите хора нямат особени потребности, а само те самите. Битката продължава - видно е с каква ярост нашите работодатели се стискат дори при минимално увеличение на МРЗ, а после реват, че нямало хора, нямало голяма продуктивност и прочее, и прочее, докато пушат пури на яхта нейде по света, диплят пачките и гледат града от мезонета/тризонета или имението си в околностите. Ако няма елементарно взаимно уважение и известна социална справедливост, нищо добро не очаква света и в частност у нас. От години има много добре разработена и аргументирана концепция за универсален базов доход, масово европейците я подкрепиха при общоевропейско допитване и нищо не последва. Та така.
Коментарите са на публикуващите ги. Ruse24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Юли 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
Поскъпване на хранителните продукти
Катастрофи в България
Риск от чума по дребните преживни животни
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Русенци във facebook
RSS за новините
Статистика: