© | | За трета година България отбелязва европейския ден за борба с трафика на хора. Кампанията, подета от Националната комисия за борба с трафика на хора, има за основна цел да повиши осведомеността на обществото към проблема, както и за методите на въвличане и начините на предпазване. Националната кампания включва провеждането на дискусии с ученици по темата в офиса на Националната комисия за борба с трафика на хора. Част от кампанията е и националният конкурс за ученици от 7 до 12 клас, които могат да пишат по темите "Из дневника на една жертва" и "Робството в 21-ви век", както и "Продавам и купувам хора".
В конкурса може да се участгва и с колаж, графика, макет, есе, разказ, стихотворение и мултимедиен проект.
В доклада си за трафика на хора, който излезе през юни, Държавният департамент на Съединените щати критикува България, че трябва да полага повече усилия в разследването и преследването на чиновници, замесени в трафик на хора. В документа е записан изводът, че страната ни е изходен пункт, транзитен маршрут и в по-малка степен краен пункт за хора, станали обект на незаконен трафик. В него се уточнява, че около 15% от идентифицираните жертви на трафика на хора в България са деца.
Българското правителство не е покрило напълно минималните стандарти за елиминиране на трафика на хора, въпреки че полага усилия да приложи законите срещу това явление, отчита Държавният департамент. Отбелязва се също, че през 2008 г. в България леко е намалял броят на осъдените на затвор трафиканти на хора. |