Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Фалшивите новини получават все по-голямо поле за развитие с навлизането на изкуствения интелект, смята мениджър
Автор: Живко Кръстев 13:23 / 29.05.2024Коментари (0)1055
© Фокус
Фалшивите новини и невярната информация са реалност в интернет от 10 години насам и получават все по-голямо поле за развитие с бума на технологиите и навлизането на изкуствения интелект. Това коментира Несин Вели – мениджър продукти и услуги в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“.

Фалшивите новини и невярната информация са реалност в интернет от известно време насам, като за региона на Източна Европа са масово явление от 2014 година. Тяхното нарастване и бързото им разпространение се благоприятства от развитието на технологиите и превръщането на Facebook от социална мрежа в социална медия с добавяне на новинарско съдържание през добавяне на алгоритми.

Вторият важен фактор в геополитическия аспект според него е анексирането на Крим от Русия и руската информационна доктрина. От тази година насам НАТО започна да използва термина "когнитивна война“. "Това са операции и събития, които са дизайнати обикновено от държавния актьори. Сега с бума на технологиите, на големите езикови модели, това съдържание може да бъде автоматизировано. Така че все повече виждаме недържавни актьори, които могат да контролират тези наративи и общественото мнение,“ обясни той.

Със скока в развитието на изкуствения интелект с новата версия на GPT-4o, което идва от omni (универсално), когато езикови модели излизат от рамките на текст и се превръщането в мултимодални, потребителите ще могат да комуникират с модела за изкуствен интелект освен чрез текст, а и чрез изображения и аудио. Това може да бъде доста силен инструмент в ръцете на измамници и възможност за разпространението на невярна информация и фалшиви новини.

По думите му изкуственият интелект е "духът на времето“, тъй като той е базиран на всичко, което е написано след създаването на интернет и огромните масиви от информация, които се дигитализират. Затова и тази технология ще бъде всеобхватна и ще намери приложение в толкова различни видове бизнеси. Това предпоставя и нуждата от създаване на регулации, които да подсигурят спазването на етиката.

"Бизнес и етика винаги са били предизвикателно съчетание, така че ще бъде интересно да наблюдаваме как Европейския съюз и САЩ като водещи в тази област ще да гласуват закони, които да дават някакви рамки, които трудно могат да бъдат престъпни при тренирането на тези модели от изкуствения интелект.“






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Риск от чума по дребните преживни животни
Отношенията София-Скопие
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: