Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Фич: Стабилна, но мрачна перспектива за банките на Балканите
Автор: Екип Ruse24.bg 13:57 / 22.12.2012Коментари (1)353
©
Международната рейтингова агенция "Фич" съобщи, че общата перспектива за банките в Централна и Източна Европа за 2013 г. е стабилна, но остава мрачна.

Причината за прогнозата е кризата в еврозоната, която води до забавяне на растежа и влошаване на качеството на активите, посочват анализаторите.

Балансът на рисковете остава негативен в Словения и Унгария. Неблагоприятните тенденции продължават и в България, Румъния и Хърватия, което означава, че банките имат по-малка гъвкавост да поемат евентуални удари.

За банките в Полша, Чехия и Словакия стабилната перспектива отразява по-доброто качество на активите, финансирането и резултатите.

"Фич" очаква през 2013 г. кредитирането да продължи да нараства бавно.

Според агенцията бавното възстановяване на икономиките от еврозоната води до по-слабо атрактивни възможности за кредитиране в Централна и Източна Европа и вяло търсене на кредити.

Според прогнозите на агенцията през идната година качеството на активите в по-голямата част от банковия сектор в Централна и Източна Европа ще продължи да се влошава. Разходите за обезценяване на активи също вероятно ще останат високи.

Слабият растеж и високите разходи за обезценяване на активи ще засилят натиска най-вече върху банките в Словения и Унгария, които в много случаи имат "тънки" капиталови буфери и базовите оперативни печалби са слаби.

Дългосрочният рейтинг (Long-term Issuer Default - IDR) на банките в Централна и Източна Европа отразява най-вече потенциалната подкрепа от компаниите майки, като се отчитат и техните перспективи.

По-ниските суверенни рейтинги на България, Румъния и Хърватия ("ВВВ" - лат. букви) и на Унгария ("ВВ+"), означават, че дългосрочните рейтинги на банките често са на нивото на рейтингите на страните, а перспективите за банковите институции отразяват тези за държавите.

Рейтингите на банките от Централна и Източна Европа могат да бъдат понижени, ако рейтингите на банките майки бъдат поставени под натиск в бъдеще заради следващо изостряне на кризата в еврозоната или по-ясни сигнали от страните членки, че решенията на банките могат да доведат до загуби за кредиторите.

И обратно, стабилизиране на рейтингите на компаниите майки може да доведе до промени в перспективите за дъщерните банки.

Дългосрочните рейтинги и перспективите за банките в България, Румъния, Унгария и Хърватия могат да бъдат преразгледани при промяна на рейтингите на страните.

Продължаващото влошаване на качеството на активите, без да се подсили банковият капитал, може да доведе до понижаване на рейтинга за устойчивост на Словения, Унгария, Хърватия, България и Румъния.

Според "Фич" в момента няма голяма вероятност за рязко влошаване на кредитирането в Полша, Чехия и Словакия.







Зареждане! Моля, изчакайте ...
Коментарите са на публикуващите ги. Ruse24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Хороскоп за деня
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
Предаване "Цветовете на Пловдив"
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Русенци във facebook
RSS за новините
Статистика: