© Ruse24.bg | | Най-важното в момента е изпълнителят на проекта Дунав мост 2 да ускори строителните дейности на румънска територия. За това се договориха двамата министри на транспорта на Република България и Румъния - Петър Мутафчиев и Раду Берчяну. Срещата се състоя днес в гр. Калафат.По време на разговорите беше обсъден проектът и подчертано съдействието на двете държави при реализацията за ускоряването на строителството на моста. Румънска страна потвърди, че до края на този месец ще бъде избран изпълнител на строителните работи на прилежащата инфраструктура на тяхна територия. Министър Мутафчиев постави въпроса за ускоряването на процедурите и предоставянето на всички терени, необходими за строителството на моста. На този етап все още има терени, които трябва да бъдат извадени от румънския горски фонд и предоставени на изпълнителя FCC за изграждането на мостовото съоръжение. По този повод беше договорена работна среща между представители на изпълнителя на проекта FCC, министерствата на транспорта на двете страни и румънския горски фонд, а именно - за ускоряването на процедурата. Тя беше насрочена за 5 март в Калафат.
Румънският министър на транспорта Раду Берчяну пое ангажимент пред своя колега, че в най-кратки срокове ще бъде разгледана документацията, представена от страна на изпълнителя на проекта и ще бъде издадено разрешението за работа в плавателната част на реката. Това разрешение следва да бъде издадено от румънската агенция AFDG.
Двамата министри се договориха още работната група №10 към Смесения комитет да действа като орган за съгласуване и приемане на етапите на работата на международния консултант, който предстои да бъде избран и който ще подпомага двете правителства при преговорите и сключването на споразумението за създаването за съвместна организационна структура за управление на бъдещия мост.
В рамките на Смесения комитет ще бъде създадена една целева група за съгласуване на проектирането и строителството на моста и прилежащите инфраструктури. Първото заседание на групата ще бъде на 5 март в София по въпросите на сигнализацията на моста и оперативната съвместимост на жп системите.
Беше договорено също така първото заседание на създадения, по инициатива на ЕК, подкомитет за наблюдение на напредъка по осъществяването на проекта за Видин-Калафат да бъде на 31 март т.г.
Мутафчиев и Берчяну обмениха информация по подготовката за установяването на общ функционален блок от въздушно пространство. До края на месец април ще бъде подготвен меморандум, като българската страна приема Румъния да бъде координатор за проекта TNT. Този съгласуван подход от двете съседни страни е изключително важно условие да бъдат убедени партньорите от ЕС, че бъдещият функционален блок ще бъде един от стабилните елементи в Единното европейско небе.
Друга обсъждана тема по време на разговорите беше и общият проект за подобряване на корабоплаването по р. Дунав. Целта е да бъде установено европейско обединение за териториално сътрудничество със седалище в Румъния. За тази цел румънската страна е подготвила документи за създаването му. Министър Мутафчиев, заяви че България подкрепя тази инициативата. Министерството на транспорта ще разгледа подготвения проект и ще даде своето становище.
Коментирани бяха и инициативите, свързани с изграждането на нови мостови връзки над река Дунав по протежението на българо-румънския граничен участък. Двете страни постигнаха договореност да подкрепят различни инициативи за изграждането на нови мостови съоръжения, като на междудържавно ниво бъде подготвено и подписано споразумение за мостовете при Оряхово-Бекет и Силистра-Кълъраш. Водеща страна при проучванията и изграждането на моста Оряхово-Бекет ще бъде Румъния, а за Силистра-Кълъраш - България. |