Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Китайските онлайн платформи за търговия удариха жестоко магазините за втора употреба
Автор: Екип Ruse24.bg 08:36 / 23.08.2024Коментари (0)945
©
Агресивното навлизане на китайските онлайн платформи за търговия удря магазините за втора употреба в България. Заради това през последните 6 месеца на годината браншът отчита спад в продажбите с 15%, а част от компаниите са принудени да затворят 10% от своите обекти. Това обявиха пред "Телеграф“ от Българска асоциация кръгов текстил (БАКТ).

С това обаче не се изчерпва проблемът, коментират от организацията. "За нас обаче това далеч не е само бизнес казус, а многопластов проблем – стоките, които влизат у нас през тези платформи, често не минават митнически контрол и могат да са опасни за здравето. Освен това са с ниско качество, невъзможни за рециклиране и оползотворяване, а това компрометира всичките ни усилия за устойчиви практики в текстилния сектор, които полагаме от години“, заявиха оттам и добавиха, че вече са призовали българските институции да предприемат мерки за предотвратяване на негативните въздействия върху бизнеса и гражданите, които тези онлайн платформи носят със себе си.

Браншовата организация смята, че България не бива да изостава с взимането на мерки и по примера на останалите страни в ЕС трябва да се поиска държавна регулация и китайските стоки да се облагат с мита, както вече правят в някои държави. 

Трансформация

От БАКТ коментират, че като всеки бизнес и техният се променя и трансформира. Това е свързано както със затварянето на някои магазини, така и с отварянето на нови. Също така се разширява и онлайн продажбата. Наред с това се утвърждава концепцията за устойчивата мода, а именно младото поколение съвсем целенасочено търси дрехите повторна употреба, защото по този начин иска да даде своя принос към опазването на околната среда, освен това нерядко се натъкват и на уникални маркови стоки, които иначе не могат да открият другаде или не са им по джоба, когато са чисто нови.

От организацията отчитат, че всяка година събраните количества текстил се увеличават, което говори, че хората все повече разбират и споделят каузата им. "Започнахме с едва няколко контейнера на територията на София, а днес общият им брой е над 350, като вече ги има в почти цяла България, включително и в по-малките населени места“, коментират оттам. През 2023 г. са събрани близо 3000 тона текстил. В последните години се наблюдава 50% увеличение на общия текстилен отпадък. Само в България изхвърляме около 100 000 тона текстил годишно, което се равнява на пет пъти теглото на НДК. 

Дрехи

Събраните дрехи в специализираните контейнери се сортират, което е в основата на кръговата текстилна икономика. Всички използвани облекла преминават през двуетапен процес на класификация, който определя допустимостта за повторна употреба и качествения клас. Някои от тях допълнително се почистват и поправят, за да бъдат използвани отново като дрехи и според своето състояние намират реализация на следващи пазари. По-голямата част от годните за употреба, събрани в България, се реализират в страни с по-нисък стандарт на живот.

Съществува известно количество текстилни отпадъци, които не могат да се използват като дрехи, но могат да бъдат оползотворени като парцали. Това са памучни тъкани, които са незаменим консуматив в различни промишлени предприятия, металообработващи цехове, корабостроене, печатници, работилници, автомивки и др. Дрехите, които попадат в нашите магазини, са главно от Германия, Австрия, Италия, Дания, Швейцария и други, тъй като стандартът е по-висок и съответно качеството на събраните дрехи е по-добро. 

Цени

Проверка на "Телеграф“ в София установи, че килограм дрехи втора употреба на места вече е чукнал 39.90 лв., като с всеки изминал ден цената намалява, а в най-евтините е 18.90 лв. Оказва се, че е най-скъпо в деня на зареждане, когато има изобилие от нови дрехи. Нерядко в столицата, а и не само, отварянето на магазина в този ден, който е различен за всяка верига, е съпроводено с опашка от хора, които са готови да се втурнат, за да намерят своите нови попадения.

В друга верига най-високата цена за килограм е 18 лева, като до събота тя пада до 3 лв. Освен на килограм, което излиза и по-евтино, някои от магазините продават и на бройка. Проверката ни установи, че в този случай не излиза изгодно, защото така например обувките струват 101 лв., при това намалени от 119 лв. Мъжка блуза с къс ръкав пък струва 22 лева, при условие че в някои от веригите за нови дрехи може да се вземе за 5-10 лв. От конкурентен обект коментираха, че този модел не е добър и често може да се окаже, че дадена стока излиза по-скъпо, отколкото ако се вземе чисто нова.   

Сандали за 2 лева издържат два дни

В най-лошо състояние са обувките, които се предлагат по 2-3 лева чифта, установи проверка на "Телеграф“. В името на експеримента преди дни купихме няколко чифта с намерение да изпробваме колко ще издържат, но буквално на второто обуване подметките им се разпаднаха на прах. Според продавачи това е така заради препаратите, с които обувките са третирани и дългото време, в което са престояли в склад.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Основният ремонт на Дунав мост
Зима 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Пожар в катедралата "Нотр Дам" в Париж
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: