Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Отрова в чинията: Откриха десетки опасни вещества във вносни домати при съседите
Автор: Петя Кузева 12:44 / 02.04.2024Коментари (1)1386
© Digi24
Отрова в чинията: Откриха десетки опасни вещества във вносни домати при съседите, пише Digi24. 19 опасни вещества бяха открити в турски домати, закупени от супермаркет в Букурещ, както и 13 опасни вещества в италиански домати, взети от пазар в Крайова. Андрея Строе, продуцент на предаването "Агрожурнал" по телевизионния канал Digi24, занесе доматите в лабораторията. Сега подозира, че така наречените "италиански" домати всъщност са турски.

Андреа Строе казва: "В турските домати има 19 вещества, а в италианските - 13. Тъй като веществата са практически еднакви, съвпадат, с очевидно почти еднакви третирания и в двата случая, лабораторията заключава, че пълните с пестициди домати от Италия може само да са представени като такива и да са всъщност от Турция".

Защо?

Вероятно защото италианските домати се считат за "по-чисти", те са от вътрешнообщностното пространство, по-контролирани са в сравнение с тези, идващи от страни извън ЕС. И тогава, като маркетингов метод, турските се продават като италиански. 

"Няма да се учудим, ако продаваните сега домати на високи цени като румънски са турски. Вземете ги за 5 леи (1.97 лв) на килограм и ги препродайте за 50 леи (19.71 лв) на килограм. Това е изключителна печалба", казва Строе.

Тестваните домати са закупени от пазара и от супермаркетите в различни части на страната. Виждат се същите вещества, същото третиране. 

Национална ветеринарно-санитарна служба и служба по безопасност на храните на Румъния (ANSVSA) е базирана на лабораторията в България, която прави всички анализи за това, което влиза във вътрешнообщностното пространство, извън Европейския съюз.

Отивате до рафта в магазина или на пазара и не знаете какво да купите  

Национална ветеринарно-санитарна служба и служба по безопасност на храните на Румъния (ANSVSA) отговаря, че за момента се базира на тези анализи, когато става дума за внос. "Има твърде много продукти, милиони продукти на пазара, няма как да ги тестваме всички", цитират службата от медията. От там допълват, че нямат и достатъчно хора, това би означавало допълнителни бюджетни позиции, лаборатории, които са скъпи, така че допълнителни разходи.

"Вярваме, че подаваме ръка, не сме против тях, напротив, те трябва да смятат, че подаваме допълнителна ръка, за да хвърлим малко светлина. Това трябва да се регулира много по-добре по отношение на проследимостта на продуктите. Следващите анализи ще бъдат върху румънските домати, защото производителите в Румъния ни обвиниха нас медиите, че сме си наумили, че са пълни с пестициди. На пазара, отиваш да купуваш и не ти дават касова бележка, а това е възможност за вид проследимост. Как да стигна по-нататък, как да стигна до първоизточника? Защо не се регламентира допълнително, защо нямаме проследимост, за да знаем и ние какво ядем? Броят на третиранията е голям, те имат традиция в интензивните култури, а тогава почвата е нападната от вредители и трябва да правят много третирания". 

"Фокус" вече се свърза с Българската агенция по безопасност на храните със запитване каква е ситуацията на нашия пазар и трябва ли да се притесняваме да не попаднем на подобни опасни домати в търговската мрежа. Очаквайте скоро и повече по темата.

Напомняме, че Дирекция "Граничен контрол" е част от специализираната администрация в структурата на БАБХ. Структурата на дирекцията включва 9 отдела – осем от отделите са граничните контролни пунктове (ГКП), разположени на територията на Република България и отдел "Организация и управление на граничния контрол" в ЦУ на БАБХ, който координира извършването на дейността по официален контрол на граничните пунктове. 

Официалният контрол на граничните контролни пунктове при въвеждане на пратките животни и стоки от трети държави на територията на Съюза се осъществява от официални ветеринарни лекари, официални фитосанитарни инспектори и официални инспектори и включва извършването на документални проверки, идентификационни и физически проверки, вкл. вземане на проби за лабораторен анализ при спазване изискванията на пряко приложимото европейско право и национално законодателство. Резултатите от проверките по официалния контрол се въвеждат от компетентния орган на ГКП в интегрирана система за проследяване на търговията TRACES NT.






Зареждане! Моля, изчакайте ...
Aнонимен
на 02.04.2024 г.
0
 
 
Тровене и геноцид на макс,мерки и контрол почти няма.Жалко за всички ни.
Коментарите са на публикуващите ги. Ruse24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Март 2022 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Бюджет 2024
Мъж наряза с макетен нож лицето и тялото на съпругата си в София
51-ото Народно събрание
Парламентарни избори октомври 2024 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Русенци във facebook
RSS за новините
Статистика: