Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Проф. д-р Георги Димитров: До декември 2023 ЕК въвежда Европейски дигитален портфейл
Автор: Екип Ruse24.bg 14:07 / 19.06.2023Коментари (0)706
©
Дигитализацията означава цялостна реформа в мисленето, промяна в съзнанието на хората. След това идват технологиите и на трето място – законът, който трябва да ги валидира. Това каза в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“ проф. д-р Георги Димитров – член на Съвета на директорите на "Евротръст Технолъджис“ АД и председател на Фондация "Право и Интернет“.  

Според него един от големите проблеми за бързата дигитализация, включително и за развитието на електронното управление у нас, е бил липсата на признати национални схеми за електронна идентификация. "Схема за идентификация означава заместителят на личната карта в електронна среда – да можеш електронно да удостовериш своята самоличност и идентичност. Вторият проблем е какво ще замести хартията и как ще се подписват документите, кой ще е аналогът на саморъчния подпис, как ще се установява времето върху документите, как ще се връчват документите, кой ще е аналогът на т.нар. сигурно връчване, как ще се съхраняват документите така, че независимо докъде са достигнали технологиите след 30, 40, 50, години да може да се провери автентичността на документа“, обясни проф. Димитров.  

Електронните услуги, които предоставя държавата, са 2500, посочи той. "Представете си те да бъдат достъпни с един клик от телефона, през портала за електронно управление на държавата“, допълни той.  

Регламент 910 на ЕС регулира предоставянето на тези услуги и на електронната идентификация да се извършва именно чрез технологии. Така се ражда и идеята за създаването на "Евротръст Технолоджис“. "Концепцията на "Евротръст“ е да се разработи такава технология, която да е огромна технологична стъпка напред и да позволи всичко да се извършва от устройството, което всеки държи в джоба си – мобилния телефон, без да има някакви специфични знания, да може с един клик и да се идентифицира, и да подпише, и да връчи документа, и да установи времето“, обясни проф. Димитров.   

За да се обезпечи доверието в предоставянето на електронните услуги, те трябва да бъдат проверени от независими проверяващи лица, специални одитори, за да бъде установено дали те отговарят на определени технологични стандарти, действащи в Европа, обясни експертът. "Когато бъде установено, че услугите отговарят на тези изисквания и цялата дейност на доставчика отговаря на тези услуги, тогава Комисията за регулиране на съобщенията проверява дали одитните доклади са пълни, всеобхватни, дали са анализирали всички аспекти от сигурността и дейността на доставчика, и едва тогава доставчикът добива статут на доверен, квалифициран доставчик на удостоверителни услуги. Едва тогава той има право да предоставя тези услуги на пазара. На всеки две години се минава нов одит, нова регистрация, ново удостоверяване“, обясни проф. Димитров.  

По думите му това доверие се гради много трудно и е резултат от постоянното развитие на технологиите и покриване на определени стандарти. "Зад него стои контролът на държавата, специални застраховки, които на практика защитават крайните потребители и доверяващите се страни. Ако има някакъв проблем в дейността на доставчика и в следствие на някаква небрежност от негова страна, да може да бъдат компенсирани тези вреди и загуби. Това е видимо и за целия ЕС, за да може тези услуги да са достъпни от всяка страна членка“, поясни проф. Димитров.  

До декември тази година ЕК въвежда Европейски дигитален портфейл, който ще съдържа всички факти и атрибути на всеки един човек. Предвижда се до 2030 г. 82% от населението на ЕС да разполага с такъв портфейл, обясни експертът. "Това е изключителна стъпка в дигитализацията на обществото. Вече няма да има нужда човек да държи в себе си личната си карта или свидетелство за управление на МПС. Това е законово признат инструмент, нещо като електронен паспорт“, допълни проф. Димитров. 

Всяка държава може да разработи собствен портфейл или да се довери на частни портфейли. "Евротръст“ е една от компаниите, която си е поставила за цел да разработи дигитален портфейл, заяви един от създателите на компанията.  

Проф. Димитров обясни, че достъпът до данните от дигиталния портфейл ще се осъществява по специални методи, те ще бъдат защитени и силно криптирани чрез блокчейн технологии. "Всички съвременни достижения на сигурността и на технологиите ще бъдат имплементирани. Ще има специални технологични стандарти, спрямо които един портфейл трябва да се сертифицира. Ако той не отговаря на тези стандарти за сигурност и за охраняване на данните, той никога не може да се превърне в портфейл“, каза още той.  







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Формула 3 сезон 2024
51-ото Народно събрание
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Войната вУкрайна
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: