© | | Десетки са загиналите, а много сгради в столицата на Чили Сантяго са се срутили след разрушително земетресение с магнитуд 8.8 по скалата на Рихтер. То разтърси тази сутрин в 6.53 ч по Гринуич района на чилийския град Консепсион, в централната част на страната. Тихоокеанският център за предупреждения за цунами съобщи, че земетресението е предизвикало цунами, което е възможно да удари и Хавайските острови по-късно днес.Заплаха от цунами бе обявена в Еквадор, Панама, Никарагуа, Мексико, Индонезия, Русия, Япония Тайван, Китай, във всички тихоокеански архипелази. Си Ен Ен съобщи, че от тихоокеански острови в близост до епицентъра е съобщено за вълни цунами с височина 40 метра. Заради изключителната сила на земетресението се очаква жертвите и разрушенията да бъдат големи, особено в районите близо до епицентъра.
Епицентърът на земетресението в Чили е на 90 км североизточно от Консепсион на дълбочина 34 километра. Прекъснатите телефонни връзки затрудняват получаването на актуална информация за положението в района на втория по големина град в Чили, посочва АФП. Според специалистите в този град се очаква да има масивни разрушения, тъй като той е най-близо до епицентъра. Земетресението е почувствано на огромна територия, на практика по целия южноамерикански континент. В столицата на Аржентина Буенос Айрес земетрасението се е почувствало осезаемо, като е президвикало и моментна паника.
Президентът на Чили обяви извънредно положение в изявление излъчено пряко по чилийската телевизия.
Трусът, продължил според очевидци между 10 и 30 секунди, е бил усетен и на север от епицентъра в столицата Сантяго, където са били регистрирани и прекъсвания в електрозахранването. В рамките на два часа след силното земетресение последваха няколко вторични труса, най-силният от които 6,9 по Рихтер, съобщава Европейският средиземноморски сеизмологичен център.
Това земетресение е хиляда пъти по-силно от земетресението, разрушило столицата на Хаити и предизвикало смъртта на над 200 хиляди души.
В този район на Чили и в миналото са ставали катастрофални земетресения. Според данни от енциклопедията "Уикипедия" най-силното земетресение, измерено откакто се пряват сеизмични наблюдения, също е регистрирано край брега на Чили през 1960 година. То е наричано Голямото чилийско земетресение.
Голямото чилийско земетресение е земетресението с най-голям магнитуд - 9,5 по Рихтер, откакто се правят сеизмографски наблюдения. То става в 19:11 ч по Гринуич (рано след обяд местно време) на 22 май 1960, като епицентърът му е при град Валдивия в Чили, на 700 км южно от столицата Сантяго де Чили. Предшествано е от поредица земетресения от предходния ден, достигащи магнитуд 8 и с епицентър на около 160 км северно.
Въпреки рекордната сила на земетресението, по-голямата част от жертвите и разрушенията са предизвикани от последвалото го цунами с вълни, достигащи височина 25 m. Повечето щети са в южната част на Чили, като загиват около 3 000 души. Последвалото земетресението цунами опустошава и крайбрежието на Япония и Хавайските острови в другия край на Тихия океан. |