Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Живеем ли в компютърно симулиран свят?
Автор: Екип Ruse24.bg 09:20 / 18.10.2023Коментари (0)414
©
Физикът доц. Мелвин Вобдън от Университета в Портсмут се опитва да докаже, че нашата вселена е виртуална, като противопоставя законите на термодинамиката с неговия Закон за инфодинамиката. Това каза футурологът доц. д-р Мариана Тодорова в предаването "Сценарий от бъдещето" на Радио "Фокус" с водещ Ива Дойчинова.

Идеята, че живеем в компютърно симулиран свят за първи път се чува през 2016 г. от Илън Мъск. Той обяснява Парадокса на Ферми – противоречието между голямата вероятност за съществуване на извънземни цивилизации и липсата на доказателства за контакт с такива цивилизации, с вероятността ние да живеем в една голяма компютърна симулация, в един експеримент.

Според учените скептици, човечеството достига до възможностите да конструира виртуална, смесена реалност, подобно на Метавселените и затова обясняваме по този начин и нашата вселена, обясни доц. Тодорова. "Те обвързват индустриалните революции с научните теории и как науката се комуникира с обществото. Когато говорим за парния двигател и за електричеството, ние говорим за разширяване на вселената, за големия взрив и ползваме метафори, сходни с научните открития. Когато интернет става глобален феномен, ние сравняваме мозъка с изчислителната мощност на компютъра и търсим преплитане на обяснителните механизми между едното и другото."

Физикът доц. Мелвин Вобдън от Университета в Портсмут се опитва да опровергае Втория закон на термодинамиката, който гласи, че ентропията винаги нараства в една система и така тя намира своето равновесие. По този начин той иска да докаже, че живеем във виртуална вселена.

"Ентропията е състояние на безпорядък, случайност и хаотичност, но в този безпорядък всяка система намира своята най-ефективна точка, т.е. равновесие. Този професор говори за Втори закон на инфодинамиката. Това означава, че ние приравняваме всичко като информация с информационен носител около нас. Той забелязва, че всички системи около нас търсят равновесието в свеждане на информацията до минимум. Той дава пример с мутациите на КОВИД – всяка следваща мутация носи по-малко информационен носител на гените. Симетрията при снежинките, при животните и всичко, което ни заобикаля, е намаляване на информацията и подреждането й по степен на ефективност. Откривайки това противоречие между термодинамиката и инфодинамиката, той казва, че този закон би бил валиден, само ако нашата система е симулация, защото ако е симулация, тя трябва да управлява тази информация и да я свежда до минимум. По този начин той иска да каже, че това е някаква виртуална вселена, като компютърна игра", обясни доц. Тодорова.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
Коледно-новогодишни празници 2023/2024
51-ото Народно събрание
Грипна епидемия обхвана страната
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: