Археологическият сезон за мен като цяло беше силен тази година, каза археологът Ивайло Кънев от отдел „Средновековие" в Националния исторически музей. Силата на един археологически сезон според него зависи от това до каква степен ще бъде дописана българската история.
Не всяка година може да се отрие златна маска или златен тракийски венец. За мен тази година голямото постижение е експедицията, която направиха колегите от Силистра и Варна в делтата на река Дунав заедно с румънски археолози. Така най-накрая български археолози стъпиха там, където се предполага, че е прабългарският Онгъл - Аспаруховата България, преди победата на Константин IV Погонат. Там те отидоха, локализираха старобългарските селища, доказаха, че валовете са правени от българите и така отворихме една страница, която само по документи я бяха чели от Теофан Изповедник и Патриарх Никифор. За мен това е нещо много голямо", каза той.
Начело на тази експедиция е бил археологът ст. н. с. д. и. н. Георги Атанасов от Регионален исторически музей в Силистра.
Кънев обясни, че въпреки кризата българската археология е успяла да акумулира средства и да проведе разкопки, които са били предварително планирани.
Забележителни са откритията от разкопките във Велико Търново в църквата Свети Петър и Павел, начело с археолога проф. Николай Овчаров. Интересно откритие са и намерените бронзови кръстове в Якоруда от археолога Мариела Инкова, според Ивайло Кънев.
Източник: агенция "Фокус" |