Късноантичната римска гробница в Силистра от 1 май ще бъде отворена за посетители, съобщиха от Регионалния исторически музей в града. Посещенията ще се правят след предварителна заявка в музея. Римската гробница в Силистра е сред най-известните, най-проучваните и дискутирани паметници на късноантичното изкуство в България и на Балканите. За разлика от повечето гробници от ІІІ - V век целият интериор на силистренската гробница е покрит с живопис.
На бял цокъл е разположен фриз от 11 правоъгълни полета, включени в керемиденочервена рамка. Върху централното пано е изобразен господарят в цял ръст, облечен като знатен римски пълководец, който държи в ръката си императорска грамота. До него е знатната му съпруга. От двете им страни са изобразени прислужници, те поднасят елементите на костюма на господаря - магистрат. Сводовата живопис наподобява богато украсен килим.
Гробницата в Силистра е открита случайно през 1942 година. Регистрирана е като първия национален паметник на културата през 1948-ма. Но десетилетия наред достъпът до нея бе ограничен за посетители, тъй като на стенописите не е направена консервация. През миналата година правителството предостави на общината безвъзмездно правото на управление върху късноантичната римска гробница.
Източник: Дарик |