Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Почетоха паметта на героя граничар Асен Илиев в Караманово
Автор: Екип Ruse24.bg 10:46 / 01.04.2024Коментари (0)1427
С едноминутно мълчание и поднасяне на венци и цветя в село Караманово, община Ценово, бе почетена паметта на героя граничар Асен Илиев, който загива едва 23-годишен на 31 март 1952 г. при престрелка с нарушители на границата. На церемонията, състояла се снощи, присъстваха кметът на селото Бисер Блажев, както и представители на държавната власт. Сред тях бяха и служители на Областната администрация в Русе, дошли да се поклонят пред храбрата постъпка на Асен Илиев. На място се събраха и много бивши защитници на родината, обединени от интернет платформата "Граничарите на България“. По думите на работещите в Областната администрация Асен Илиев ще остане завинаги като пример за доблестно изпълнение на патриотичния дълг. "Той е от онези герои, чиито постъпки трябва да ни напомнят колко е важно ежедневно да отстояваме ежедневно суверенитета си“, коментираха още от Областната управа. Възпоменателната церемония, посветена на 72-ата годишнина от гибелта на Асен Илиев, включваше и рецитали на патриотични стихотворения.

Асен Илиев е роден на 24 април 1929 година в Караманово. През есента на 1949-а е призован да отбие воинския си дълг в редовете на родната казарма. След подбор той постъпва в Школата за обучение на сержантски състав в Банкя и е разпределен да служи в малката застава "Орел“ в Североизточните Родопи и водеща се към село Вълче поле. През първата половина на месец март четирима диверсанти влизат в България през 371-а гранична пирамида. Те се опитват да вербуват овчаря Атанас Горастев, но той веднага докладва на граничната застава. Диверсантите успяват да навлязат бързо във вътрешността на страната и по решение на граничните власти цялата местност бива блокирана.

Малко преди зазоряване на 31 март 1952 година множество граничари влизат в ожесточена престрелка с нарушителите на държавната ни граница. В 6.00 часа сутринта сред дъжд от куршуми загиват ефрейтор Георги Стоименов от застава "Круша“ и редник Стоил Косовски към застава в село Камилски дол. Асен Илиев се опитва да пресече пътя на бандитите към граничната бразда. В неравната схватка е пробит автоматът му, но той успява да застреля един от нарушителите и пада смъртно ранен на 200 метра от граничната бразда в местността "Кралимарков камък“. По мнението на военни специалисти престрелката под връх Сарабурун е най-тежкото сражение с диверсантска група в историята на гранични войски. Президиумът на Народното събрание на Република България награждава посмъртно Асен Илиев с Орден за храброст – трета степен, и го удостоява със званието младши лейтенант. От 15 май 1952 г. граничната застава "Орел“, на която служи Асен Илиев, носи неговото име. През 60-те години на минали век е изграден малък паметник на мястото на сраженията, увековечаващ подвига на героите. През 1982 г. в центъра на село Вълче поле е изграден монумент от гранит с ликовете на тримата загинали граничари, всеки гледащ в посоката на своята застава. В навечерието на 2 юни 1973 г. паметник е открит и в Караманово.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
51-ото Народно събрание
Пожар в катедралата "Нотр Дам" в Париж
Влизането на България в Шенген
Протест на таксиметрови шофьори
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: