15-те жени и мъже са включени националната програма за ограмотяване и квалификация на роми . Прехвърлилите школска възраст признават, че са пристъпили училищния праг не само, за да се научат да четат и пишат, но и за парите, отпускани от държавата. Необичайно оживено е тези дни в иначе отдавна затворилото врати селско училище. Едва побрали се на малкия чин, възрастните жени и мъже, се потят над буквара, сричайки като първолаци.
Кадрия Муталиб: / чете/ „Боби бие барабана и бърбори, бабо, бабо, имам барабан, Райна бърбори, Боби не бий барабана." 48-годишната Кадрия е сред малкото в класа, които могат да четат. Повечето от съучениците й са неграмотни. В продължение на 5 месеца, в рамките на 600 учебни часа, безработни роми , които не умеят да държат химикалка в ръка, трябва да усвоят учебния материал за началния курс. Станка: „Хубаво като учиш, хубаво, ами да знаеш името да пишеш, като отиваш на магазина да не лъжат тебе."
Мемду Мехмед - кмет на с. Йорданово: „Повечето от тях не са ходили на училище и за това, това ограмотяване наистина е полезно за селото."
Оказва се обаче, че тази страст за ограмотяване идва не толкова от шанса да се научат да пишат името си. По-вероятната причина са парите, които държавата отново им дава, след като ги лиши от социални помощи. Срещу престоя си в класната стая на ден получават по 3 лв. Кадрия Муталиб: „Заради пари идвам, не получавам помощ, поне да вземам някой лев, вкъщи като стоя, откъде ще взема."
Станка: „Защото отрязоха помощта ми, няма откъде." Успешно завършилите обучението роми, имат възможност да продължат в курсове за придобиване на професия. Колко от тях обаче ще овладеят българското четмо и писмо- времето ще покаже.
Източник: БНТ |