Десетки предмети от бита на добруджанеца, съхранявани и предавани от поколение на поколение, подредиха в изложба жителите на силистренското село Калипетрово. Уникалната етнографска експозиция се открива по случай предстоящия храмов празник на селото - Димитровден. Автентични, старинни предмети, извадени от ракли и мазета, превърнаха духовния център към храма „Свети Димитър" в селото в етнографски музей. Експозицията пресъздава живота, културата и бита на днешните 6000 жители на Калипетрово отреди век.
Всички експонати в изложбата са дарени от жителите на селото. Тук присъства типичната калипетровска носия, тъканата риза с плетената на ръка дантела, восъчното булчинско венче. Разбира се, не липсва и характерният за селото богато украсен кукерски костюм, с неизменните хлопки, чиито звън продължава да удивява и днес. Христа Гаджева: „Това е стаята, в която са правели седенките някога. Бабата е седяла там, защото седянка без бабата не е имало, но така или иначе, Калипетрово си е една съкровищница на фолклора, един стожер на българщината."
Идеята за изложбата с елементи от бита и културата на местното население се родила преди четири години. Едва сега обаче с помощта на читалището и училището успяват да я осъществят. Според голяма част от жителите на Калипетрово, именно по този начин традициите в селото няма да бъдат забравени.
Експозицията ще бъде постоянна, като от кметството в Калипетрово вече обмислят идеята не само да я обогатят, но и да прерасне в истински етнографски музей . |