Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Утвърден в страната факултет на Русенския университет празнува!
Автор: Илиана Пенова 10:39 / 17.10.2024Коментари (0)1169
©
Аграрно-индустриалният факултет (АИФ) на Русенски университет "Ангел Кънчев“ ще отпразнува 70 години от своето основаване на 22.10.2024 г. от 16 часа в Канев Център.

Създаден през 1954 г., факултетът играе ключова роля в развитието на земеделската техника и технологии в България, като за тези седем десетилетия е дипломирал над 10 000 специалисти. Той е факултет-основател на съвременния Русенски университет.

През годините АИФ се утвърждава като водещ образователен и научен център в страната, като подготвя кадри в акредитираните професионални направления "Машинно инженерство“, "Общо инженерство“ и "Растениевъдство“. Факултетът е пионер в областта на механизацията и електрификацията на селското стопанство, както и в обучението на чуждестранни студенти.

Аграрно-индустриалният факултет заема приоритетни позиции в страната като водещ в науката, обучаването на кадри и приложната дейност в областта на инженерните науки. Създадени са нови учебни зали и лаборатории: лаборатория по "Машини за прибиране на културите и следжътвена обработка на зърното“ (създадена с участието на CLААS); лаборатория по интелигентни системи за анализ и управление на технологии в земеделието; лаборатория по електроника и автоматика в земеделието; лаборатория по поддържане на техниката; лаборатория по подемно-транспортна техника; лаборатория по газоснабдяване и горивна техника RIELLO; лаборатория по топлоснабдяване ЕРАТО; лаборатория по възобновяеми енергийни източници NES – Нови енергийни системи; Учебно-изследователска лаборатория "Моделиране на екологични рискове от бедствия, аварии и катастрофи“; реновирана учебна зала, обновена с подкрепата на Мегатрон и други.

Едно от значимите постижения е откриването на Университетската ботаническа градина през 2021 г., която предоставя възможности за научни изследвания и обществено образование в областта на растителното разнообразие.

Като утвърден лидер в областта на образованието и науката, АИФ получи през 2024 г. наградата "Русе“ в категория "Образование и наука“, която е поредното признание за неговите дългогодишни постижения в обучението и научната дейност.

В момента облик на факултета дават 4 катедри.

В АИФ работят общо 40 преподаватели, от които 1 академик, 4 професори, 18 доценти, 16 главни асистенти и 1 асистент. Обучават се около 380 студенти в ОКС “бакалавър" и около 120 студенти в ОКС “магистър", както и 30 докторанти.

Във факултета се провеждат ежегодно станалите вече традиционни майски Дни на специалността, като в програмата е включено и изложение на съвременна земеделска техника. Обръща се внимание и върху условията за научноизследователска и приложна дейност на преподавателите.

Студентите във факултета активно участват в изследователската дейност на научните екипи към катедрите. Резултатите от тази ползотворна дейност редовно се представят от младите колеги на ежегодната Студентска научна сесия, провеждаща се през Майските празници в Русенския университет.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Скандално от Северна Македония: Българският език не съществува, ние ги
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Предаване "Цветовете на Пловдив"
Борба за влияние в Близкия Изток
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: