Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Значението на човешките права и противодействие на домашното насилие бе тема на обучение за над 100 ученици в Русенско
Автор: Екип Ruse24.bg 19:23 / 22.12.2023Коментари (0)1407
© ОА - Русе
120 ученици от 12 училища в Русенско участваха в обучения, насочени към преодоляване на стереотипното отношение относно ролите и отговорностите на мъжете и жените в семейството и обществото. Целта на инициативата е повишаване на обществената информираност и чувствителност сред подрастващите в региона относно домашното насилие и спазването на човешките права, информират от Областна администрация - Русе.

Идеята е училищната общност да се превърне в по-сигурно място за децата, където насилието и злоупотребата на основата на пола са сведени до минимум, а стереотипното мислене по отношение на пола е трансформирано в конструктивно сътрудничество между момичетата и момчетата, от една страна и между ученици и учители, от друга.

В България данните сочат, че всяка четвърта жена в страната ни е жертва на домашно насилие, а според доклад на фондация "Партньори – България“ отпреди няколко години, цифрата е още по-притеснителна – една от три жени търпи насилие в собствения си дом. Ситуацията е още по-трудна и опасна за децата, които са пострадали или са станали свидетели на насилствени актове. Често те нормализират насилствената реалност, непознавайки друга, следват я и попадат в модела насилник – жертва и не на последно място пренасят агресията в училище.

Развиването на чувствителност и нетърпимост, както и осигуряването на познания за домашното насилие у децата е ключово за прекъсване на порочния кръг насилие в дома – насилие в училище. Мнението на експертите е, че училищата трябва да бъдат подкрепени в изграждането на система за ранно предупреждение, която налага разпознаването на ситуации на различни видове насилие.

Точно затова е важно да се насочи вниманието върху децата на по-малка възраст, които са в риск от попадане в насилствено взаимоотношение (напр. наличие на насилие в семейството, опит за злоупотреба, злоупотреба с алкохол, наркотици и т. н). Колкото по-рано започне подобно обучение, толкова повече случаи на домашно насилие ще могат да бъдат предотвратени.

Училищата в този случай имат ключова позиция да повдигнат въпроса с домашното насилие в сигурна и структурирана обучителна среда. В момента у нас няма предмет или цялостна програма, насочени към изграждане на знания на учениците по темата за домашното насилие.

Образователните сесии, които ще продължат и през януари идната година, са част от проект Партньорство с кауза“, който се реализира от Сдружение "Център "Динамика“ – Русе в партньорство с Клуб "Отворено общество“ – Русе и Областната администрация – Русе. Срещите с учениците обхващат максимално голям брой населени места от региона.

Според областния управител Данаил Ковачев реализирането на подобен проект е от съществено значение, защото той стимулира развитието на активно гражданско общество. "Много е важно от ранна детска възраст да успеем да обясним на децата колко е съществено да се противопоставят на насилието и да не остават безучастни към подобна проблематика. Ако съумеем да го направим, наистина ще постигнем много“, коментира Ковачев.

Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Норвежкия финансов механизъм 2014 – 2021. Неговата цел е да се предложат нови подходи в работата с уязвими групи жени в региона, чрез включването им в тези процеси, както и да се повиши капацитета на професионалистите за приложението на чувствителен към половете подход за превенция на насилието при работата им. Освен това благодарение на него се предоставя и подходящо учебно съдържание за учениците от начален и среден курс. Целта на обученията е да развият и обогатят знанията на учениците по теми като полови стереотипи, дискриминация и неравнопоставеност на половете, с фокус върху превенция и противодействие на домашното насилие, разпознаването му и търсене, и получаване на защита за деца, свидетели или пострадали от агресия в дома си. За по-ефективна бъдеща работа и устойчивост на резултатите се предвижда да бъде разработен специален наръчник за учителите, който с помощта на Регионалното управление на образованието ще бъде разпространен във всички училища в областта.

Припомняме, че от октомври 2022 г. в Русе функционира и уникален по рода си консултативен център за безплатна помощ на лица от уязвими групи, претърпели насилие. Той обхваща територията на всички общини от областта, като за целта при случай на домашно насилие, мобилен екип от Русе се среща с пострадалите и им съдейства по всякакъв начин. До момента от услугата са се възползвали над 160 души от региона.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Почина Лиъм Пейн
Трима българи са задържани за шпионаж в полза на Русия във Великобрита
Влизането на България в Шенген
51-ото Народно събрание
Мигрантски натиск към България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: