© Ruse24.bg | | Правителството определи стандарта за издръжка и за численост на доброволните формирования по общини, които участват в предотвратяване или овладяване на бедствие и отстраняване на неговите последици, както и възнаграждението на доброволците, участвали в спасителни действия.За издръжката на един доброволец държавата осигурява на общините през 2008 г. 481 лв. Те са за еднократното му обучение, годишната му застраховка срещу злополука и екипировка с облекло и защитни средства.
Отделно, за времето, в което се обучават, доброволците ще получават 100% от минималната часова работна заплата за страната, а при изпълнение на спасителни задачи и дейности - 200% от нейния размер. Средствата за изплащане на възнагражденията се осигуряват от държавния бюджет. Възможно е да бъдат договаряни и възнаграждения над тези суми, но те ще са за сметка на общинските бюджети.
Числеността на доброволните формирования е определена в зависимост от броя на живеещите в различните общини хора. За общини с население до 5000 души стандартът за численост е до 5 доброволци; за общини с население 5000-10 000 души - до 10 доброволци; между 10 000-20 000 души - до 15 доброволци и т. н. За Столична община са необходими 266 доброволци. Съществуването, правата и задълженията на доброволните формирования са регламентирани със Закона за защита при бедствия. Те се създават от кмета на общината по решение на съответния общински съвет и се вписват в регистър, поддържан от министъра на извънредните ситуации. По закон работодателите на сключилите договор с кмета доброволци нямат право да им отказват отсъствие от постоянната работа при обучение или бедствена ситуация. Също така, нямат право да ги наказват, уволняват или понижават в длъжност, докато те изпълняват спасителни дейности. |