© Ruse24.bg | | Река Дунав не е включена в Националния план за управление на речните басейни, предупреждава международната природозащитна организация WWF по повод Международния ден на река Дунав - 29 юни.През отминалата седмица беше проведена последната от серия обществени консултации за изготвянето на плановете за управлението на водите в България. Те са част от изискванията на европейската Рамкова директива за водите, която цели постигането на добро състояние на водите в Европейския съюз до 2015 г.
От четирите района за управление на водите в България най-голям е Дунавският речен басейн, който обхваща 45% от територията на страната, припомнят от WWF. В него обаче въобще липсва река Дунав. Следвайки дефинициите и терминологията на Рамковата директива за водите, река Дуанв от Железни врата до Силистра административно е определена като"«трансгранично водно тяло". Оценка и програма от мерки за него не са разработени. В международния план за управление на реката, подготвен от Международната комисия за опазване на река Дунав, българският бряг е бяло петно.
WWF настоява за спешно включване на река Дунав в Националния план за управление на речните басейни и активното участие на България в разработването на международния план за управление на реката. Българският бряг на река Дунав е дълъг 470 км. Това е най-големият сладководен ресурс на страната и въпреки това именно водният сектор не отчита значението на реката.
В момента река Дунав е изправена пред нови предизвикателства. Изготвени са проекти на Европейския съюз за подобряване на корабоплаването по реката, които са в процес на обществено обсъждане и подготовка на екологични оценки. Някои предложените мерки в тези проекти, като затваряне на странични канали, изграждането на буни за пренасочване на течението и драгирането, могат необратимо да унищожат реката, припомнят от WWF. |