© | Днес от 10:00 ч. в кръгла зала на Община Русе в присъствието на зам.-кмета Димитър Наков се проведе пресконференция относно договора за техническа помощ за "Подготовка на инвестиционен проект за закриване и рекултивация на съществуващо общинско депо за битови отпадъци на територията на Община Русе" по оперативна програма "Околна среда 2007 - 2013". Общата стойност на проекта е 1 017 458,40 лв. 85% от парите са осигурени от Европейския фонд за регионално развитие, а останалите 15% чрез национално съфинансиране.Проектът допринася за изпълнението на редица цели на ОП "Околна среда 2007 - 2013г." и Националната програма за управление на дейностите по отпадъците 2009 - 2013г. и е включен в Плана за развитие на Община Русе 2007 - 2013 г.
Изпълнението на всички предпроектни проучвания, както и дейности по проекта, вече е приключило успешно - изготвени са инвестиционен технически проект и доклад за оценка съответствието на проектната документация, издадено е разрешение за строеж от главния архитект на Община Русе и са разработени 5 пакета тръжна документация, а прогнозата от проучванията сочи, че геоложката основа на депото има добра способност да задържа разпространението на замърсители.
Съгласно изготвения технически инвестиционен проект дейностите по техническа и биологическа рекултивация на депото възлизат на 23 942 966,18 лв. без ДДС. Тези дейности са: укрепване на скатовете, третиране на гудроновите замърсявания, изграждане на система за събиране и отвеждане на газовите емисии от тялото на депото до инсталация за изгаряне на биогаз, минерален запечатващ пласт, изграждане на дренажна система за управление на повърхностните води и изграждане на рекултивиращ пласт и биологична рекултивация. Тъй като общината не може сама да осигури подобна сума, ще кандидатства за получаването и от ОПОС. Ако проектът бъде одобрен, срокът за изпълнението му ще бъде 24 месеца.
Екологичните ползи от рекултивацията на старото депо за отпадъци са намаляването на негативното въздействие върху околната среда и рисковете за човешкото здраве, както и постигане на съответствие с нормативните изисквания за изграждане и експлоатация на депа и други съоръжения и инсталации за оползотворяване и обезвреждане на отпадъци. След приключване на рекултивационните дейности на депото ще бъде провеждан 30-годишен мониторинг на компонентите на околна среда. |