© Ruse24.bg | | - Г-жо Атанасова, гражданите Ви познават повече като министър на здравеопазването. Каква е Вашата равносметка за периода на управление? Кои са най - важните неща, които успяхте да постигнете като министър?- Във времето, когато аз бях здравен министър се случиха много положителни неща, вкл. и за Русенска област. Знаете, че през последните няколко месеца започна осъществяване на няколко големи проекта. Първият е за МБАЛ - Русе, където се извършва обновяване и доставка на ново оборудване на стойност над 8 млн. Това е част от средносрочната инвестиционна програма, реализираща се на територията на цяла България. Много лечебни заведения получават такава помощ посредством механизма на европейската солидарност. Нова апаратура е доставена и за диагностика и лечение на онкологични заболявания в Русе.
На 12 април бе направена първа копка по проекта за ремонт и доставка на нова апаратура в МБАЛ - Бяла.
Така че в областта на здравеопазването инвестициите в Русенска област възлизат за над 25 млн. лева. Този неоспорим факт може да се види от всички жители на региона допринася за качеството на здравеопазването и достъпа на гражданите до него.
Изпълнени са и редица други мерки, които, като министър на здравеопазването, съм предприела и по отношение на лекарствената политика, и по отношение на развитие на човешките ресурси. В Русе и областните градове, където има центрове за спешна медицинска помощ е факт от около година увеличението на заплатите на работещите с 18 %. Това стана възможно чрез инвестиции от Министерството на здравеопазването и намаляване на капиталовите разходи. В трудния момент на криза успяхме да разпределим над 16 млн. лева капиталови разходи в цялата страна.
Във Варна вече работи първата у нас циклотронна инсталация, която ще даде възможност на българските пациенти с онкологични заболявания да бъдат лекувани тук. От една страна това ще спести финансов ресурс на държавата, а от друга - ще подобри достъпа на пациентите.
- Защо, въпреки стореното през изминалите 4 години в здравеопазването, това остава като че ли най - болната тема?
- Реформата в здравеопазването става трудно и бавно. Когато заех поста министър на здравеопазването, аз начертах своите краткосрочни и дългосрочни приоритети. Част от тях вече са факт. Голямата реформа, която се очаква, и то най - вече в сферата на болничната помощ, е много трудно осъществима в този кратък период. Трябва да има подкрепата и на обществото и на парламентарно представените политически партии, за да може да се случи желаното от милионите българи в здравеопазването.
Считам, че всичките ни усилия дават своите резултати. От вчера, например, НЗОК дава възможност на всеки български гражданин и респективно пациент да има достъп до електронното си пациентско досие в Интернет. По този начин всеки може да контролира системата и този успех е безспорен. Той не бе реализиран от нито една друга партия, управлявала България.
- Какви са приоритетите, по които ще работи ГЕРБ в сферата на здравеопазването през новия мандат?
- Програмата на ГЕРБ е готова. Ние сме включили много мерки по отношение превенцията на социалнозначимите заболявания. За съжаление, България е на едно от първите места по заболявания на сърдечносъдовата система, онкозаболяванията и пр. За радост, държавата вече има отговор и това е средносрочната рамкова инвестиционна програма, която ще допринесе за обновяване на лечебните заведения. Например, 13 лечебни заведения ще бъдат оборудвани с апаратура за диагностика и лечение на онкологични заболявания. Тези инвестиции трябва да продължат.
Заложили сме оптимална лекарствена политика, за да може гражданите да имат по - добър достъп до лекарствени продукти, заплащани с или без средства на НЗОК. Инвестициите в Спешната помощ ще обхванат не само инвестиции в човешките ресурси, а и такива като разкриване на допълнителни филиали и увеличение на заплати. Първите стъпки вече са направени така че гражданите да имат по - добър достъп от момента на позвъняване на телефон 112 до пристигане на екип. Особен акцент е поставен върху майчинското и детското здравеопазване, както и развитие на човешките ресурси в сферата на медицината.
За съжаление, България все още е донор на висококвалифицирани лекари и специалисти по здравни грижи за цяла Европа. Това трябва да престане! Хората трябва да имат необходимия стимул, за да останат да живеят и работят у нас.
Ако гражданите ни дадат своето доверие на изборите след по - малко от 30 дни, имаме уникалната възможност България да продължи във вярната посока в сферата на здравеопазването, защото имаме истинска воля. Считам, че това може да се случи само, ако сме единни и затова търсим подкрепата на всички граждани. С бюлетина № 15 в решителния ден на избор 12 май 2013 година. |