Международно дружество „Елиас Канети" посвещава поредната си дискусия във вторник, 9 март, на генно-модифицираните организми. Срещата със заглавие „Кой иска да патентова живота? За и против ГМО в България" започва в 18 ч в Австрийска библиотека. Дебатите за и против ГМО (генетично-модифицираните организми) започнаха в България преди години и изглеждаха екзотични на фона на други важни, а и трудно решими проблеми. Пък и колко хора се интересуваха от това ГМО - далечно и неизвестно - почти като НЛО. Тогава лобистите от Монсанто изглеждаха великани, а противниците им сякаш обречени. Битката за закона тогава продължи 2 години и о, чудо, Давид победи Голиат, сдобихме се с най-строгия закон за ГМО в ЕС (от 2005 г.), но за жалост за кратко. Днес отново се води политически и обществен дебат с цел прокарване на промени в Закона и либерализирането му. Част от тях минаха на първо четене след бурен протест на екологични и граждански организации. Предстои второто четене.
За жалост има редица митове и неясноти относно ГМО, рядко дискусиите минават в умерен и разумен тон, емоциите надделяват, като не се дава задоволителен отговор на въпросите: Какво всъщност е ГМО? Какви са фактите, относно заплахите, свързани с тях? Какви са последиците за биоразнообразието? Кое е по-опасно наличието им в храните или свободното им освобождаване в околната среда? Малко хора познават приетия Закон за ГМО от 2005 г. и предлаганите промени днес.
Водещ на дискусията е Теодора Литрова, член на първата екоорганизация в България НД „Екогласност", завършила е биокибернетика в Прага, Чехия и финансов мениджмънт в България. Народен представител в 39-то Народно събрание и член на комисиите по околна среда и води, енергетика и правата на човека и вероизповеданията. Автор на десетки предложения за промени в проектозакона за ГМО, които превърнаха българското законодателство в най-рестриктивното по отношение на ГМО в Европа. |