© | | Русе е град с богато културно наследство и си струва то да бъде популяризирано в Европа и света, това са посочили най-много анкетирани русенци като причината градът да кандидатства за Европейска столица на културата през 2019. На няколко последователни работни срещи, организирани от Община Русе и фондация "Русе - град на свободния дух", представители на културния сектор и читалищата, както и заинтересовани граждани дискутираха теми, свързани с кандидатурата на Русе и мястото на града на културната карта на Европа. По време на дискусиите присъстващите се обединиха около няколко становища, свързани с основните причини защо си заслужава творческите общности в Русе да се посветят на кандидатурата на града. Бяха посочени възможността гражданите да се обединят около една обща кауза, както и способността за подобряване на културния живот в града и региона чрез привличане на допълнителни средства за културни дейности и за инвестиции в градското развитие. Беше изтъкнато и значението за местния бизнес. По време на срещите бяха дискутирани и методите за постигане на икономическа стабилност чрез активно трансгранично сътрудничество с Гюргево и Букурещ.
Сред присъстващите бяха поставени въпросите за предимствата, които Русе има пред останалите български градове, кандидати за Европейска столица на културата. Градът е единственият в страната, който предлага възможности за трансгранично сътрудничество с Румъния и други страни, прилагайки Дунавската стратегия. Специална тежест в културните среди на стария континент има фактът, че Русе е градът на единствения български Нобелов лауреат Елиас Канети.
На срещите беше отчетено и силното въздействие на артистичните събития, които са емблематични за града - уважавания класически фестивал "Мартенски музикални дни", както и новата съвременна фестивална форма "Аз, градът". За успешната кандидатура на Русе биха допринесли и връзките с природни и исторически обекти като Русенски Лом, римската крепост Сексагинта Приста, средновековния град Червен, както и Ивановските скални църкви - обект на ЮНЕСКО, и уникалния манастир "Св. Димитър Басарбовски". По време на поредицата от срещи бяха засегнати и проблемите на инфраструктурата, които могат да бъдат решени в надпреварата за престижната титла. Остра е необходимостта от завършване на спортната зала в града, от реставриране на емблематични архитектурни забележителности и изграждане на велоалеи. Има интересни възможности и за превръщането на стари индустриални сгради в артистични центрове.
Кандидатурата на Русе за Европейска столица на културата 2019 е обвързана с решаването на много задачи в хода на подготовката. Местната власт, представителите на културните институции, на читалищата и част от бизнеса си подават ръка, за да може градът да извоюва заслуженото признание и да затвърди авторитета си като един от най-добрите културни центрове в България.
Все по-ясно се осъзнава, че спечелването на престижната титла ще доведе до съживяване и облагородяване на дунавския град, както и до стабилни трансгранични връзки. Участниците в срещите стигнаха до идеята подготовката на Русе да бъде използвана и като стратегически план за стопанското и културно развитие на града, дори и в случай, че друг град спечели кандидатурата за Европейска столица на културата през 2019. |