Бивши и настоящи ученици от ОУ "Олимпи Панов": | виж още | |
Днес Дневен център за деца и младежи с увреждания "Рализ" официално ще отбележи 5-годишнината от своето създаване. На тържеството, което ще се проведе от 10.30 ч. в дневния център на ул. Сърнена гора 28 /ОУ "Олимпи Панов"/представител на общината ще връчи поздравителен адрес от името на кмета инж. Божидар Йотов.Дневният център за деца и младежи с умствени увреждания е една от първите услуги делегирана държавна дейност на територията на Община Русе. Създаването му е инициирано на местната организация на Българската асоциация на лица с интелектуални затруднения (БАЛИЗ) и подкрепена от Общинска администрация и Общински съвет - Русе. След заповед на изпълнителния директор на Агенцията за социално подпомагане през 2005 г. за откриване на Дневен център за деца и младежи с умствени увреждания с капацитет 24 места и проведен конкурс от общината, управлението му е възложено на Русенската асоциация за лица с интелектуални затруднения (РАЛИЗ). Следва период на ремонтиране и адаптиране на предоставените помещения в крило на ОУ "Олимпи Панов", подбор и назначаване на персонала, прием на потребителите. На 20.01.2006 г. Дневният център е открит официално и започва своята работа.
Поради големия интерес към новата социална услуга и необходимостта от специализирани грижи за децата със специални потребности през 2008 г. след решение на Общински съвет капацитетът на центъра е увеличен на 30 места. През следващата година се разширява и площта на центъра с още едно помещение, с което се създава възможност за подобряване качеството на социалната услуга с обособяване на кътове за отдих, арт-терапия и др.
Центърът се посещава от 25 деца с интелектуални и множествени увреждания на възраст от 7 до 25 години. Социалната услуга дава възможност на посещаващите центъра деца и младежи да развиват своя капацитет с помощта на екипа специалисти - възпитатели, логопед, психолог, кинезитерапевт, ерготерапевт, арттерапевт и музикален педагог, медицински работник, които работят с потребителите по индивидуално изготвени планове за грижи за всяко дете. Педагого-възпитателната дейност е насочена към развиване на творческия потенциал у всеки един от потребителите чрез различни дейности, придобиване на сръчности и умения чрез арттерапия, усъвършенстване на фината моторика, помощ при самоподготовка на деца, посещаващи различни форми на интегрирано обучение, изграждане на културни и хигиенни навици, обучение с компютър, кинезитерапия, трудово ателие. Осигурени са здравни грижи, правилен режим на хранене с осигурена сутрешна закуска, обяд, следобедна закуска. При хубаво време се организират разходки на открито, игри, а всяка година - и летен отдих. Работата на психолога е насочена към позитивиране на потенциала у всяка отделна личност, по-добро вграждане в група и социализиране, повишаване на концентрацията.
Съществуването на дневни центрове за деца с увреждания има и друг положителен ефект в обществото - дава възможност на родителите на деца с увреждания да упражняват своята професия, отменят ги в грижите им за децата. |