Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Институции
Криминални
Бизнес
Други
Експерти на РИОСВ-Русе обсъдиха методите за намаляване на биогените във влажните зони
Автор: Екип Ruse24.bg 17:07 / 14.10.2022Коментари (0)635
©
Експерти на РИОСВ-Русе обсъдиха с колеги и научни специалисти методите за намаляване на биогените във влажните зони на кръгла маса, съобщават от Регионална инспекция по околната среда и водите.

Събитието се проведе в град Силистра и резервата "Сребърна“ на 13 и 14 октомври, като участие взеха представители местната власт, институции, неправителствени организации и др. заинтересовани страни.

Провеждането на кръглата маса е част от мерките за популяризиране на влажната зона и защитените видове местообитания и добър повод за обмяна на добри практики в рамките на проекта, изпълняван от РИОСВ-Русе, финансиран по Оперативна програма "Околна среда“.

Проблемите с увеличаване разпространението на тръстиката и друга влаголюбива растителност (сива върба) са свързани с повишеното количество биогенни елементи в почвата и водите. Това води до превземане на водните площи от растителността и промяна на характеристиките на екосистемите. Подобни процеси се наблюдават в езерата от Бургаския езерен комплекс, Шабленското и Дуранкулашкото езеро, и в блатата в Природен парк "Персина“, споделиха участниците в кръглата маса.

През последните 20 г. в поддържан резерват "Сребърна“ покритието на плаващите острови (кочки) със сива върба е нараснало от 5% до 55%. Това води до понижаване на плаваемостта им, като при ниски водни нива те по-плътно прилягат към дъното, корените на върбите се вкореняват в уплътнената тиня и подлежащия под нея твърд субстрат. След прекъсването на връзката с реката, а по-късно спиране на изнасянето на тръстиката, в езерото настъпват гнилостни процеси (еутрофикация), в резултат на голямото количество биомаса, която само се натрупва без практически да напуска екосистемата. По тази причина дейностите, предвидени по проекта за намаляване на биогените са свързани с отстраняване на кочки и драгиране на тиня в централното водно огледало.

До края на ноември следващата година ще бъдат окосени терени на площ 900 дка, а количeството на тинята, която ще бъде драгирана е около 50000 м3, с дълбочина от 1,00 м. Всички дейности ще извършват в извън размножителния период на защитените видове, при строг биологичен, хидрологичен и физикохимичен анализ преди, по време и след изпълнение на дейностите.

Участниците във форума, областният управител Николай Неделчев, зам.-областният управител на Област Силистра Димитър Тодоров на терен се запознаха с работата на многофункционалната машина за косене на тръстика и драгиране на езерото, закупена по проекта.

Към настоящия момент се извършват подготвителните дейности с косене на пробни площадки от изпълнителя на дейността.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
51-ото Народно събрание
Грипна епидемия обхвана страната
Катастрофи в България
Бюджет 2024
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: