Русе ще участва на 26 септември в Европейската нощ на учените, която се организира за трети път в България, съобщи Карина Ангелиева. В програмата са предвидени дегустации на екохрани и ековина, произведени в региона. В дунавския град искат да покажат как учените могат професионално да се борят за чист въздух, вода и почва и за целта ще организират специален хепънинг по темата. В мероприятието ще участват и представители на онези жители от Русе, които през 90-те години са организирали първите мирни демонстрации срещу обгазяването на града с хлор. Във всички страни от ЕС Нощта на учените се провежда в един и същи ден - тази година това ще се случи на 26 септември. Проектът се финансира от Европейската комисия в рамките на подпрограма „Хора" на седма Рамкова програма на ЕС за научни изследвания и технологично развитие.
Нощта на учените е посветена на всички, които се занимават професионално с наука, както и на младите хора, които проявяват интерес към нея. Целта на всички прояви в европейските страни е да предизвикат широк интерес към учените и тяхната роля за развитието на обществото. Нощта на учените е празник, по време на който под формата на забавни мероприятия се представят научни постижения, съпроводени с изпълнения от учени, деца и ученици.
По този повод у нас за 26 септември са предвидени различни прояви в София, Варна, Стара Загора, Русе, Добрич, Сливен и Пловдив. Тази година акцентът е върху учените, работещи в сферата на биологията, химията и екологията. През 2007 г. фокусът е бил върху историята и археологията, а през 2006 г. - върху физиката и математиката.
Българските участници в проекта „Европейска нощ на учените" през 2008 г. са: Агенция за устойчиво развитие и евроинтеграция - Екорегиони (АУРЕ) - Координатор на проекта, СУ „Климент Охридски", Клуб „Млади таланти", Сдружение „Евроинтеграция и информация", учредено през 2002 г. от бивши и настоящи журналисти, Тракийски университет - Стара Загора, Департамент за информация и повишаване квалификацията на учителите, Технически университет - София, Технически университет - Варна и Русенски университет „Ангел Кънчев". Партньори по този проект са Съюзът на учените в България, общини, музеи и други организации.
Във връзка с Нощта на учените вече са обявени четири конкурса, които са общи за всички градове. Три от тях са за участие в изложбата „Да превърнем отпадъците в забавна научна игра", фотоконкурс на тема „Учените в действие" и конкурс за разработка на статии, реферати и мултимедийни презентации „За устойчиво развитие - решаване на проблемите на деня чрез наука и иновации". Пълна информация за конкурсите можете да намерите на адрес: http://www.cys.bg/2008/recame/ . Подробна информация има и за четвъртия конкурс, който е за журналисти от всички национални и регионални печатни и електронни медии и е за статия, публикувана през последната година на тема „Върхови достижения на българските учени". Най-добрите работи ще бъдат показани на 26 септември във фоайето пред зала №6 на НДК в София и техните автори ще бъдат отличени с награди.
В Стара Загора са подготвили много интересни прояви за Нощта на учените, като например: ефектни химични демонстрации, включително и танц на мажоретки, които ще изписват различни химични съединения, презентация за водата като най-ценно вещество на земята и химичен анализ на водата с участието на ученици, студенти и гости, атрактивна изработка на пано с българското знаме от живи цветя с участието на публиката, викторини и много други. В Сливен пък ще се проведе практико-теоретично състезание на тема „Моят принос за подобряване на средата, в която уча, работя и живея", киноложки конкурс и филателна изложба с екологична тематика. В Пловдив са предвидили томбола и забавна игра „Какво, къде, кога" с много предметни награди за участниците.
В Добрич ще наблегнат на екологичното земеделие, което е логично, тъй като те се намират в житницата на България - Добруджа. Викторина, музикално-развлекателна програма с участието на учени, както и дегустация на екологични храни и напитки са планирали за Нощта на учените във Варна.
В София ще бъде организирана изложба на тема „Българската следа в науката", в която ще бъдат представени върховите постижения на наши учени в областта на биологията, екологията и химията. Експонатите от изложбата ще бъдат заснети и ще бъдат прожектирани във фоайето на НДК, където ще се проведе Нощта на учените. Предвидено е да има още 3 лаборатории на любопитството, с различни тематики, като: чиста ли е сладката вода, забавни химични опити, химиците готвят и т.н. Освен това се подготвя богата програма, в която ще могат да се изявят много учени, студенти и ученици, които се увличат от науката.
Източник: в. "Форум" |