© Impact Press Group | | От началото на годината досега ИА "Автомобилна администрация" е издала 1300 наказателни постановления, 10 хиляди акта и е наложила глоби за 6 млн. лв. на автомобилните нарушители, които са прегазили по един или друг начин Закона за автомобилните превози. Само за периода от 1 март до 10 юни санкциите са за 1,5 млн. лв. Това съобщи зам.-изпълнителният директор на автомобилната администрация Анастас Тодоров.
След въвеждането на промените в закона при установяване на нарушение, свързано с лицензите за работа или незаконен превоз, предният номер на автомобила се сваля на място, отнемат се документите на возилото, то се спира от движение за срок от половин година и се плаща глоба в размер на 1500 лв.Особено жестоки са проверките, които се извършват по отношение на таксиметровия превоз, особено след въвеждането на пределните цени за всяка община.
Постоянни дежурни служители от автомобилната администрация извършват ежедневни проверки на таксиметровите автомобили на летищата във Варна и Бургас, което предизвиква недоволството на водачите, но гарантира сигурността и качеството на превоз на пътниците, каза Тодоров. Той допълни, че за първи път в историята на тази администрация се командироват служители, които да подсилват екипите по най-невралгичните места по отношение не само на таксиметровите превози, но и на опитите за извършване на напълно нелегална услуга, уточни Тодоров. Така от 1 май до 10 юни са издадени 273 наказателни постановления в цялата страна за тежки нарушения. Досега проверените таксита са 5 хиляди в цялата страна.
Текат координирани операции в столицата, Варна, Бургас, Русе, Добрич. 90 автомобила са се оказали пълни имитатори на таксита, на практика само нарисувани отвън. 49 от водачите са били и без лиценз за таксиметров шофьор. Само в резултат от блокадата на летище София са издадени 19 акта от страна на ДАИ и 16 от страна на полицията.
Оказва се, че водачите често пропускат да носят със себе си фактури.
Мярката за спиране на автомобила и сваляне на предния номер досега е приложена 934 пъти, поясни Анастас Тодоров. Става дума и за превозвачите, които извършват нелегална дейност и такава без лиценз.
Заради налагането на практиката между някои населени места да пътуват само нередовни маршрутки, след прилагането на промените в Закона за автомобилния транспорт цели райони останаха без транспорт.
След провеждането на конкурси обаче този проблем е разрешен.
Източник: в. "Монитор" |