Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Институции
Криминални
Бизнес
Други
Фестивален афиш на ММД за 26 март
Автор: Екип Ruse24.bg 16:30 / 24.03.2014Коментари (0)472
©
Фестивалният афиш на 54-я Международен фестивал "Мартенски музикални дни" за 26 март осветява малко познати пространства от музикалното творчество на Константин Илиев и Дьорд Лигети. Инициативата е на мисионерите от ансамбъл «Музика Нова» и диригента Драгомир Йосифов. За каузата си привличат Девическия хор при НУИ «Проф. Веселин Стоянов» с диригент Свилен Димитров. 

Мотивите Драгомир Йосифов обяснява така: ...Възможни са много погледи към Константин Илиев. Нашият концерт представя музиката му през окуляра на непознатото и на детството. И на това, в което двете се събират - забравата. В програмата си сме включили произведения неизпълнявани, рядко или еднократно изпълнявани, загубени и намерени, полуизпълнявани, забравени... Прелестни миниатюри са и двете хорови песни от Дьорд Лигети, и той от поколението на гореизброените наши композитори. 

С драматична съдба, чиято нишка почти прекъсва по време на Втората световна война, с драматични житейски перипетии, Лигети днес е един от Сеньорите на музиката на 20. век. С Константин Илиев го свързва по особен начин търсенето, прорастването на новия, съкровен музикален език, нетърпението да вдишваш въздуха на други, различни планети (стих от Щефан Георге, неслучайно използван от Арнолд Шьонберг във Втория му струнен квартет).

На русенската фестивална сцена ансамбъл "Музика Нова" се представя в следния състав: Явор Желев - флейта, Слав Славчев - обой, Атанас Илиев - кларинет, Явор Гайдов - кларинет, Александър Сарандев - фагот, Ясен Теодосиев - валдхорна, Атанас Карафезлиев - тромбон, Мая Атанасова - пиано, Евгени Желязков - пиано, Десислава Чолакова - цигулка, Негина Стоянова - цигулка, Огнян Константинов - виола, Мирослав Стоянов - виолончело, Илина Жабленска - контрабас.

27 март е отреден на невероятните музиканти от Берлин Каунтърпойнт. Те са млади и ужасно талантливи. Чрез високите музикални цели, прецизно подбраната програма и най-вече благодарение на силното си желание да комуникират чрез музика, шестимата членове на ансамбъла правят шеметна кариера на професионалната сцена. Младите музиканти са родени в Румъния, Германия, Словения, Англия, САЩ и Турция. Берлин Каунтърпойнт взема по нещо от музикалния бекграунд на всеки от тях, за да създаде свой собствен стил. Препратката към Берлин е не само географска. Берлин е едно от малкото места в света, където срещата на творчески умове с толкова разнообразен произход е не само вероятна, но и изключително продуктивна. 

Берлин Каунтърпойнт са представители на модерния, мултикултурен, пълен с енергия и креативен Берлин, чрез който те разкриват нова, съвременна Германия. 

Постоянно нарастващият репертоар на Берлин Каунтърпойнт, простиращ се от бароковата епоха до съвременната музика и джаза, включва още фолклорни произведения с аранжименти за духов квинтет и пиано, композиции на някои от членовете на ансамбъла, както и нови творби на млади композитори. 

От създаването си през 2007 Берлин Каунтърпойнт получава голямо признание за своите изпълнения на различни престижни сцени като Sociedad Filarmonica de Bilbao, Музикалния фестивал в Шлезвиг-Холщайн, Palau de la Musica във Валенсия и Камерната зала на Берлинската филхармония.

Ето и съставът на Берлин Каунтърпоинт: 

Арон Дан е роден през 1981 в Румъния. Днес е считан за един от най-обещаващите флейтисти от неговото поколение. Работи активно и като композитор, аранжор и модератор. Концертира с оркестри като Белградската Camerata, Пруския камерен оркестър, Оркестъра на нациите, Симфоничните оркестри на Оберберг и Париж.

Виола Вилмсен е соло обоист на Немския симфоничен оркестър в Берлин. Тя е първата жена в Германия, спечелила първо място на един от най-значимите конкурси за обоисти в света - конкурсът на Sony в Япония. Носител е на първи награди и от Международния конкурс за дървени духови инструменти на Моцартовата асоциация в Италия и Моцартеума в Залцбург, на конкурсите Михал Списак в Полша, Млад музикант на годината в Англия и конкурса на Асоциация Бетовен в Бон. Работи с диригенти от класата на Валери Гергиев, Рикардо Шайи, Андрис Нелсонс, Кристоф Ешенбах и Маркус Бош. 

След високо оценения си солов дебют в Берлинската филхармония, Саша Ратъл партнира редовно на артисти от класата на сестрите Катя и Мариел Лабек, Франсоа Лелю, Паскал Морагес, сър Саймън Ратъл и Клаудио Бохоркез. Роден е през 1983 в Лондон в семейството на световноизвестния диригент Сър Саймън Ратл. Започва да учи кларинет на 9-годишна възраст в Бирмингамската консерватория. През 2005 се дипломира в Музикалната консерватория в Оберлин под ръководството на проф. Ричард Хоукинс. 

Кариерата на Хайди Мокерт като солист и камерен музикант се развива изключително активно през последните години с големи турнета в Северна и Латинска Америка, Русия, Европа и Близкия Изток. Гостува и във Виетнам, Китай и Япония. Едно от върховите й постижения е дебютното й участие на Pacific Music Festival в Япония съвместно със солистите на Виенската филхармония. 

Родена в Англия през 1975 и израснала в южната част на Германия, Хайди следва в лондонския Кралски музикален колеж, където е провъзгласена за фаготист на годината. Тя работи по редица проекти за музикално образование в Берлин, активно участва в проектите Live Music Now на фондация Йехуди Менухин.

Андрей Жуст е роден през 1984 в Логатец, Словения. Учи в Музикалната академия в Любляна. Печели първи награди на много национални и международни конкурси, вкл. Поволето (Италия) през 2001 и Конкурса за млади музиканти в Словения през 2002. През 2004 е назначен като главен корнист в Словенския филхармоничен оркестър в Любляна. Привлечен е и в състава на Младежкия оркестър Густав Малер и в оркестъра на Pacific Music Festival. 

Турската пианистка Зейнеп Йозсуджа (1984, Анкара ) е известна в музикалните среди по цял свят като изключително талантлив солист и камерен музикант. След първата награда от конкурса за млади симфонични солисти в Истанбул през 2001 Зейнеп се мести в САЩ, където завършва бакалавърска степен по пиано в Консерваторията в Оберлин при проф. Петер Такач. Продължава обучението си в Берлинското висше музикално училище Ханс Айслер при проф. А. Витлин. Работи с диригенти като Густаво Дудамел, Саймън Хълси и сър Саймън Ратъл. Днес тя е считана за един от големите ансамблови пианисти на нашето време.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
20 години от атентата в Кербала
Избори в Германия
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Световна черна хроника
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: