Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Институции
Криминални
Бизнес
Други
Интересна изложба в Русе разкрива как прилепите се ориентират в мрака
Автор: Велизара Ангелова 18:13 / 12.12.2024Коментари (0)1440
© РИМ - Русе
Откриване на изложбата "Международна нощ на прилепите в музея - от митовете и легендите до науката и личното преживяване“ ще се състои в понеделник, 16 декември, от 18.00 ч. в Екомузей с аквариум. Автор на идеята е уредникът в отдел "Природа“ Красимир Киров, съобщиха от РИМ-Русе.

Русенският музей е една от първите институции в страната, отбелязващи Международната нощ на прилепите. Още на 3 октомври 2003 г. музеят става част от VII Международна нощ на прилепите, заедно с Група за изследване и защита на прилепите към Националния природонаучен музей при БАН и с експертната помощ на д-р Теодора Иванова, за да се стигне до 2024 г., когато се проведе двадесет и осмото издание.

Изложбата представя музейните активности, посветени на прилепите през годините. Инициативите имат за цел да разкажат по увлекателен и достъпен за посетителите начин малко познати факти за летящите бозайници: какво представляват, как се хранят, по какъв начин се ориентират в тъмното. Включването на аудиториите и акумулирането на знания под формата на забавни казуси, създава предпоставки за повишаване ангажираността на хората към проблемите на прилепите, тяхното опазване и защита. Изложбата визуализира забавни моменти от проведените през различните издания работилници, тематични ателиета, пърформанси, и театрални постановки.

В България се срещат 33 от възможните 35 вида прилепи в Европа. Летящите бозайници са изключително полезни, защото се хранят с насекоми, които нанасят вреди в селското стопанство. Прилепите в градовете помагат в борбата с комарите, като един прилеп може да изяде до 1000 комара на вечер. Естественото местообитание на прилепите са пещерите. В пещерата "Орлова чука“ в Русенско се срещат десет вида, сред които са голям и малък подковонос, южен подковонос, подковонос на Мехели, голям нощник и остроух нощник – много от тях познати на публиките на Русенския музей от многобройните игри и ателиета в различните издания на Международната нощ на прилепите.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Природни стихии
Градският транспорт в София
Български тенис
В "Пирогов" спасиха живота на жена след инжектиране с ботокс
България и Войната в Украйна
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: