© Ruse24.bg | | В 18 часа на 11 август ще започнат събитията по случай 100-годишнината на Паметника на свободата. Тогава на видеостени с LED дисплей ще бъде показан документалния филм на РТВЦ - Русе "Опълченския памятникь въ Руссе". Половин час по-късно започва концерта на Гвардейския представителен духов оркестър на площада пред паметника. В 19:30 ще бъде извършена тържествена церемония на почетния караул на Националната гвардейска част. Час по-късно те ще изнесат и церемония - спектакъл "Искри". В 21 часа пък ще се състои спектакъла "Музика и светлина".
През 2009 година се навършват 100 години от откриването на Паметника на свободата в Русе, дело на арх. Симеон Златев и световно известния италиански скулптор Арнолдо Дзоки, автор на паметника на Колумб в Буенос Айрес, на Гарибалди в Болоня, на Свети Франциск Асизки в Кайро, на Микеланджело в Капрезе, на Цар Освободител в София и много други. Паметникът на Свободата в Русе притежава уникална художествена и архитектурна стойност и е приеман от специалистите като един от най-красивите еднофигурни паметници в Европа. Инициативата за неговото изграждане е предприета в края на 19 век от Русенското Поборническо-опълченско дружество, което започва кампания за набиране на средства за неговото построяване чрез волни пожертвования - кампания, в която се включват не само русенци, но и опълченци и родолюбци от цялата страна.
Паметникът на Свободата - един от вечните символи на град Русе и свободолюбивия дух на неговите граждани, е тържествено открит и осветен на 11 август 1909 г. Специални гости на събитието са тогавашният министър-председател Александър Малинов, министърът на правосъдието Тодор Кръстев, министърът на външните работи Стефан Паприков, а също и български и румънски опълченци, участвали в Освободителната война.
Откриването на Паметника се превръща в триумфално тържество на спомена за славните борби за Освобождение на България.
Композицията на паметника е пирамидална. Статуята представлява фигура на жена, която държи меч в лявата си ръка, сочейки с дясната посоката, откъдето са дошли освободителите. Единият от двата бронзови лъва при основата разкъсва с уста робските вериги, а другият пази Меча и Щита на Свободата. На пиедестала има релефни изображения на опълченски сцени. В задната част на паметника са поставени две оръдия.
Текстът на главния надпис гласи: "На поборниците и опълченците, които са взели участие за Освобождението на България през 1867 - 1877 г." |