© | 16 март - вторият фестивален ден на 54-то издание на "Мартенски музикални дни", предлага две програми, подчинени на артистичната връзка България - Франция и "оцветени" с първото гостуване на музикант, роден в близката, но малко позната Албания. Колкото и различни тълкувания да има - средновековно сказание с легендарен сюжет, любовен копнеж на рицар, готов да се пожертва за обожаваната дама, лирична, нежна и сантиментална мелодия или кратка инструментална пиеса, Романсът всъщност е една споделена изповед, която съвместното музициране на два инструмента би трябвало винаги да носи, но комбинацията от флейта и пиано просто е орисана да я изрази в най-пълна степен.
Нашето присъствие на сцената винаги е продиктувано от необходимостта да разкажем история на публиката, да пренесем слушателите в друг свят, да ги придружим в едно пътуване към нови хоризонти - това са думи на забележителните музиканти Патрик Галоа и Мария Принц - чиито имена и изпълнения са добре познати на меломаните.
През последните две години дуото изнася многобройни рецитали в Австрия, Финландия, Великобритания, САЩ и България. Особено успешни са ежегодните му концерти в Карнеги Хол в Ню Йорк, в Southbank Centre и Barbican Centre в Лондон. Тази година ще имаме удоволствието да ги видим в програмата на 16 март от 11 ч., в зала "Европа" на Доходното здание в програмата "Романс за флейта и пиано", включваща творби от Сенс-Санс, Ш. Видор, Г. Пиерне. Вечерта в 19 ч., в Доходно здание е концертът на виртуозът Светлин Русев, този път в компанията на цигуларя Теди Папаврами, който е роден в Албания, а понастоящем живее в Женева, Швейцария, където от 2008 е професор по цигулка във Висшето училище за музика. Заедно ще изпълнят Седем сонати за соло цигулка от френския композитор Иужен Изаи, чиито творби са определени от музикалната критика като категоричен връх в късноромантичната цигулкова литература.
Датата 16 март е белязана във фестивалната програма с още едно забележитилено име - Борис Христов. В 17 часа в Художествена галерия - Русе (на ул. «Борисова» № 39) ще бъде открита изложбата, с която Музеят "Борис Христов" - София гостува на МФ "Мартенски музикални дни" по повод 100-годишнината от рождението на големия оперен артист, педагог и дарител.
"Борис Христов - костюми и роли на оперната сцена" представя част от фотографската колекция на музея, съхраняваща превъплъщенията на Борис Христов в роли от руския и западноевропейския репертоар: Колин от "Бохеми" на Пучини, Фиеско от "Симон Боканегра" и Падре Гуардиано в "Силата на съдбата" на Верди, Мефистофел в операта на Бойто, Борис Годунов от едноименното произведение на Мусоргски, Галицки и Хан Кончак от "Княз Игор" на Бородин...
В поредицата от черно-бели изображения са запечатани образи, в които Борис Христов е влизал десетки, дори стотици пъти. Но, по собствените му признания, никога не си е позволявал да казва, че е стигнал до истината за героя си.
"Музиката трябва да се вижда така, както се слуша. Много неща, които не биха се забелязали, ако се разчита само на гласа, се налагат благодарение на театралните похвати".
Същевременно, след идентификацията с образа, Борис Христов отново се е връщал към партитурата. "Тогава всичко се осветява с нова светлина. И в този момент виждаме собствената си суета на изпълнители пред тайните на музикалните шедьоври. Истината е в тях, само трябва да се намери ключът."
Фотографиите с костюми на Борис Христов разкриват и друга черта на големия творец: изследователската страст да търси истината за героя си чрез задълбочено проучване на историята, духа на епохата и съответствията в изобразителното изкуство. Затова костюмите му са стилни, подчертаващи осанката и характера на героя и са изключително внимателни в детайла.
В творческата си кариера по световните сцени Борис Христов е бил артист, който неизменно е отстоявал собствено мнение по отношение на костюмографията. Факт, който е пораждал спорове, дори конфликти с режисьорите. Но не артистичният каприз, а точната мотивация на Борис Христов, широките познания и богатата му култура са били неговото предимство в подобни спорове.
Откриването на изложбата е със специалното концертно участие на баса Пламен Бейков - последният ученик на Борис Христов в Българската академия за изкуство и култура в Рим. Гост на откриването ще бъде Елена Драгостинова - директор на Музея "Борис Христов". Тя ще бъде и в журито за премиране на най-доброто от паралелната изложба, откриваща се в същия ден. Под наслов "Неизпети арии" творци от Съюза на българските художници - Русе представят своята гледна точка към музиката.
Двете изложби ще бъдат открити от Елена Великова - директор на галерията в Русе и Димитър Грозданов - зам.-председател на СБХ. Автор на плаката за изложбата "Неизпети арии" е Валентин Георгиев. |