"В Стратегията на ЕС за Дунавския регион са вперени с надежда очите на милиони граждани от крайдунавските държави", заяви евродепутатът Мария Габриел и им благодари за ползотворните срещи, проведени до момента. По време на тези срещи се очертаха очакванията на гражданите - реконструирането и рехабилитирането на пътища и речни пристанища, развитието на транспортните, търговски връзки между крайдунавските държави, както и подобряването на качеството на въздуха и почвите.
Г-жа Габриел изтъкна, че Дунавската стратегия е нужна, за да може да се подобри качеството на живот. "Основната отговорност за приоритетите в регионите е на всички граждани и местните институции и организации, те трябва да работят в пълна координация. Дунавската стратегия е една от редките възможности хората да са водещи и нещата да се случват отдолу нагоре".
Евродепутатът акцентира и на необходимостта за повече внимание в приоритетната област Култура и туризъм. Идеята е за създаването на обща туристическа марка, която да промотира река Дунав като атрактивна туристическа дестинация.
Според Мария Габриел особено важно е мястото на младите хора в развитието на стратегията. "Активните и иновативно мислещи млади хора трябва да бъдат наши партньори, да ги подпомагаме и включваме в политическия диалог при търсенето на решения. Те могат да бъдат основен катализатор на идеи и ядро при изпълнение на проекти в областта на социално-икономическото и културно развитие", изтъкна евродепутатът.
Г-жа Габриел изрази увереност, че за успеха на Дунавската стратегия са ни нужни повече мостове, но мостове между хората, между техните умове и възможности, защото хората са в основите на Стратегията и във всяко едно действие трябва да се прилага водещия принцип отдолу-нагоре, тоест гражданите да споделят своите идеи, препоръки и предложения.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова приветства българският евродепутат за провеждането на Обществения дебат и припомни, че потенциалът на България трябва да бъде отключен, а за да се случи това, се нуждаем от добри проекти. Г-жа Павлова обяви, че България е една от първите страни, които имат вече одобрен пилотен проект, свързан със създаването на обща пътна карта, включваща развитие на пристанища, инфраструктура, подобряване на навигацията и корабоплаването. Втората добра новина е, че е създадена "Транс национална програма Дунав", която ще даде глътка въздух и възможности за финансиране и иницииране на проектите, да се направят необходимите анализи и проучвания. "Програма "Дунав" ще работи за вас", заяви в заключение г-жа Павлова.
Координаторът по приоритетна ос № 8, свързана с подкрепата на конкурентноспособността на предприятията от провинция Баден - Вюртемберг, д-р Ханс Петер Хердличка изтъкна, че човешкият капитал е най-ценното нещо, което притежава една страна. Според него е от изключителна важност да запазим младите хора по регионите и да развием потенциала им.
Областният управител на Плевен Иван Новкиришки добави, че Стратегията ще даде възможност плевенски регион да се развие икономически, защото и градът, и областта заслужават своето достойно място по пътя на развитието.
Презентации и експозета за възможностите в рамките на Дунавската стратегия направиха Евгени Спасов, главен експерт в дирекция "Туристическа политика" на МИЕТ, Светлозар Андреев, експерт в отдел "Предварително планиране, проучвания и академични мрежи" на Комитета на регионите, д-р Ханс Петер Хердличка, координатор по приоритетна ос №8 "Подкрепа в развитието на конкурентноспособността на предприятията, провинция Баден - Вюртемберг, Николина Николова, зам.-министър на МРРБ и архитектът Белин Моллов.