© Ruse24.bg | | Представители на 14 университета от Австрия, Албания, България, Босна и Херцеговина, Германия, Македония, Румъния, Словения, Сърбия и Хърватска, които членуват в "Международната Мрежа-Решица" за сътрудничество в областта на предприемачеството и иновациите, провеждат на 4 и 5 юни в Русенския университет Международната лятна академия "Обучение по предприемачество и иновации".Форумът е организиран от катедрата по Бизнес и мениджмънт, която е сред съучредителите на Мрежа-Решица. Основан на 13 юни 2008 г. в гр. Решица - Румъния, академичният консорциум на мрежата стартира с 11 университета и организации, подписали тогава Меморандум за сътрудничество, интегриране и обмен в сферата на образованието и научните изследвания по предприемачество и иновативна дейност. Русенският университет се представлява от доц. д-р Диана Антонова, ръководител на катедра „Бизнес и мениджмънт" в едноименния факултет на висшето училище.
Гости на официалното откриване на Международната академия са зам. ректорът на Русенския университет по науката доц. д-р Ангел Смрикаров и вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин, поел патронажа на форума. Поздравления към участниците ще поднесат също проф. Юта Биндер-Хобах, зам. ректор на Университета в Уормс - Германия, и проф. Петер Шулте, представител на Института за Югоизточна Европа INEA. Проф. Шулте е модератор на Пленарната сесия. Поканен е също Н. Пр. Михаел Гайер, Посланик на Ф. Р. Германия у нас.
Пленарното заседание включва доклади, които представят потенциала на предприемачеството за стимулиране на международното коопериране и регионалното развитие. В следващите панелни дискусии са планирани презентации на всеки от университетите-партньори. Форумът ще даде официален старт на новото уеб-базираното списание „Предприемачество и иновации" с международна редколегия на сдружените университети. Участниците трябва да съгласуват „Меморандум Русе" и плановете за действие на Мрежата за 2009 и 2010 г. Заложените в проекто-документите инструменти на сътрудничеството са изграждането на обща уеб-платформа, сертифицирането на учебни модули по предприемачество и иновации, обменът на учебна документация, преподаватели и студенти. Взаимодействието между университетските центрове за насърчаване на предприемачеството също е изведено в приоритет. |