Покривните конструкции на над 30 сгради в Русе - детски ясли, градини и учебни заведения, са подходящи за монтирането на слънчеви панели за акумулирането на енергия. За тази цел могат да се използват също и наклонени покриви, фасади, бетонни площадки и закрити паркинги. Това стана ясно на провелия се днес в Общината информационен ден за възможностите и перспективите за изграждане на фотоволтаични електроцентрали на сгради публична общинска собственост. Презентацията направи Сдружение "Общинска енергийна агенция-Русе". Интерес представляват и сгради от съседни на Русе населени места като Мартен, Ново село, Червена вода и Тетово, каза общинският съветник и представител на Общинската енергийна агенция Венцислав Калчев.
Възможностите за изграждането на фотоволтаични електроцентрали върху покриви на сгради публична общинска собственост е регламентирано законово и в Закона за общинската собственост и в Закона за концесиите. Те позволяват цели сгради или части от тях (в случая покривна конструкция) да бъде отдавана под наем. Това става с решение на общинските съвети по места. Заплащането може да се извършва за целия договорен период или авансово за определен подпериод.
Според експертите от "Общинска енергийна агенция", Русе е един от градовете с най-голяма продължителност на часовете слънце в страната, което го прави изключително подходящ за реализирането на подобни проекти. Проучванията на учените показват, че фотоволтаични електроцентрали, изградени на площ с големината на Тунис, могат да захранят с енергия целия свят.
В момента в Русе подобни електроцентрали има изградени в университета (демонстрационна инсталация), до с. Червен и на покрива на "Зита".
Източник: arenamedia.net |