Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Институции
Криминални
Бизнес
Други
Мултимедийно представиха резултатите от археологическото проучване край Кошарна
Автор: Екип Ruse24.bg 16:33 / 22.01.2009Коментари (0)141
Вчера в Регионален исторически музей - Русе мултимедийно бяха представени резултатите от археологическото проучване на селищна могила 1 до с. Кошарна, Русенско.

Представените археологически проучвания са проведени през юни - юли 2008 г. с научен ръководител Димитър Чернаков, археолог при Регионален исторически музей - Русе. Разкопките са продължение на започнатия от 2007 г.сондаж, който беше разшиурен в източна посока на обща площ до 40 м2. Изчерпан е култрен пласт с дебелина до 1,40 м, като е достигната обща дълбочина 3,50 м от повърхността на могилата. Изцяло е проучен II строителен хоризонт (второто селище от горе надолу) и е започнато изследване на III хоризонт (третото селище от горе надолу). В него са разкрити деструкции с дебелина до 1,20 м на опожарена постройка, част от която за съжаление попада в иманярски изкоп и е разрушена от него. Сградата е била триетажна и засега е с неизвестно предназначение. С оглед масивността на останките от нея и местоположението й ( в централната част на селището) вероятно се касае за сграда с по-особени функции. Подобни постройки (със същото местоположение и с повече от един етаж) са известни от селищните могили при Радинград, Разградско и Овчарово, Търговищко. Те са ползвани като складове за керамика и като общинен силоз за съхраняване на зърното за посев, както и за домове на старейшините на селищата.

В най-източната част на сондажа, в периферията на могилата струпване от варовикови блокове с неправилна форма, някои от които стоящи един върху друг. Под струпването е намерен почти цял скелет на едро преживно животно (говедо или тур). Вероятно се касае за участък от разрушено укрепление на селището.

При проучването на регистрираната от 2007 година яма, принадлежаща към последния етап от живота на праисторическото селище, се оказва, че тя продължава под дълбочина 3,50 м. Там са регистрирани два скелета на кучета, едно от които е било разчленено. Ситуацията може да бъде интерпретирана като шахта, принадлежаща към храмовия комплекс в центъра на селището, в която са били извършвани жертвоприношения и други обредни действия, свързани с благополучието на племето.

Открити са общо 176 находки от кремък, керамика, кост, различни скали, мед. Интерес представляват глави на идоли от керамика и кост.

Материалите датират от времето на първата половина на късната каменно-медна епоха (6400-6300 г. пр. Хр.).

 







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Основният ремонт на Дунав мост
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Димо Алексиев хванат пиян зад волана
Бюджет 2024
Енергийна криза
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: