За периода от 01.01.2011 до 30.06.2011 год. в "Общински приют за безстопанствени кучета" - Русе е извършена една проверка от представители на Областна дирекция по безопасност на храните /ОДБХ/.Тя е във връзка с изтичане срока на изпълнение на параграф 5 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за защита на животните /ЗЗЖ/ и контрола по изпълнение на предписанията по отношение на условията на отглеждане на животните съгласно Наредба №41 и ЗЗЖ. Нарушения при извършената проверка не са констатирани.
След приключване на строително - ремонтните дейности предстои повишаване капацитета на приюта до 160 места.
При направен анализ на сигналите, постъпили в общината, се установява, че в сравнение с миналата година, жалбите значително са намалели. През първото шестмесечие на 2011г. жалбите са 45, а за същия период на 2010г. са били 68.
Повече от три пъти е завишена бройката на осиновени животни - 136, в сравнение с изминалата година, когато към края на първото шестмесечие задомените животни са били само 47.
Увеличават се случаите на изоставени животни от собственици, които не могат да се грижат за тях или напускат страната. Именно настанените изоставени кучета и котки създават най-голямо натоварване по отношение на заети за дълъг период от време клетки на територията на приюта.
Като основен проблем в овладяването на популацията от безстопанствени кучета отчитаме липсата на координация на подобни програми в съседните на русенска общини, временното използване на кучета за пазачи на вили, строежи и гаражи, след което те се изоставят, както и изхвърлянето на улица на домашни кучета или на новородени.
Липсва и контрол върху развъждането, търговията и притежаването на домашни кучета.
Общините имаха тригодишен преходен период, за да разрешат проблема с уличните кучета с хуманни средства - кастрация, прибиране на животните в приюти и програми за осиновяване. За съжаление този период съвпадна с периода на икономическата криза, който беше съпътстван с намаляване на държавните трансфери и загуба на собствени приходи в значителни размери. В тази ситуация голяма част от общините не успяха да организират изпълнението на програмите за овладяване популацията на безстопанствените кучета.
В отговор на обществените потребности считаме, че трябва да се извършат законови промени, съобразени с действителността в страната. С тях трябва да се разпределят отговорностите между всички институции, които могат да допринесат за решаване на проблемите с безстопанствените кучета. Тези отговорности трябва да бъдат финансово, организационно и методически осигурени от държавата. За тази цел и в съответствие с предложенията на Омбудсмана на Република България трябва да се разработи и одобри Национална програма за овладяване на популациите от безстопанствени кучета, намиращи се на територията на всички общини, която да гарантира мерките за тях и която ще ангажира отговорно компетентните институции, имащи отношения по темата.