© Ruse24.bg | | Втората Национална научна конференция'2009 "Качеството на висшето образование в България - проблеми и перспективи" ще се проведе в следващите два дни в Русенския университет. Русенското висше училище беше домакин и на първото издание на форума през 2006 г.Конференцията по качеството на висшето образование е под патронажа и председателството на министър доц. д.и.н. Сергей Игнатов. Заместник-председатели са проф. д-р Борислав Борисов, председател на Съвета на ректорите, председателят на Националната агенция за оценяване и акредитация проф. д.х.н. Иван Панайотов, ректорът на Софийския университет проф. д.и.н. Иван Илчев, ректорът на Русенския университет проф. д.т.н. Христо Белоев и директорът на "Политика във висшето образование" на МОМН д-р Мария Фъртунова. Сред институциите - съорганизатори на форума, са също Националното представителство на студентските съвети и Община Русе.
На официалното откриване на форума утре в 15.00 ч. приветствие към участниците ще отправи Областният управител на Русе Пламен Стоилов. В пленарната сесия от 15.30 ч. ще бъдат представени четири пленарни доклада: на д-р Мария Фъртунова "Качеството на висшето образование - европейски акценти"; на председателя на НАОА проф. Иван Панайотов "Оценяване на качеството на висшето образование"; на председателя на Общото събрание на Софийския университет доц. Цветан Давидков "Мотивация за отлични резултати"; и "Информационни системи за поддържане на качеството в НБУ" на заместник-ректора на Нов Български Университет доц. Морис Гринберг.
Близо 80 са участниците в конференцията. Представени са всички висши училища в България, както и образователни структури на БАН. Гост на форума е проф. Раду Дамян, председател на управляващия комитет за висше образование и изследвания към Съвета на Европа. Той ще говори на Кръглата маса "Качество на висшето образование в България - проблеми и перспективи" на 4 декември, която трябва да обобщи резултатите от обсъжданията.
В две направления ще протича работата на форума. В секция "Образователни подходи" са планирани два панела. Първият е посветен на стратегиите, методологиите и моделите в образователните подходи, а вторият - на техниките, реализациите и добрите практики. Втората секция ще дискутира проблемите на автономията, външното регулиране, акредитацията и оценяването. Включените в програмата презентации са 42, но представените от академичните институции разработки са много повече. Само от университета-домакин утвърдените за публикуване текстове са 30. Тези материали ще бъдат отпечатани в Сборника на конференцията и поместени в нейния сайт. |