© Ruse24.bg | | За разлика от Виена, Братислава, Будапеща и почти всички останали градове, в това число и българските, разположени край Дунав, повече от четвърт век Русе няма плаж край великата река.По-възрастните с умиление си спомнят "баничките" на Кара капитан, закотвени на Конския плаж под сегашния х. "Рига", тези от средното поколение пък имат спомен от плаващия басейн, горе-долу на същото място. Затова за много от тях е неприятен фактът, че регламентиран и уреден плаж край реката - няма.
Според общинската администрация, Общината не може да поеме ангажимент да се направи плаж, защото това ще застраши живота на гражданите. Реката била твърде коварна, липсвал пясък, пък и дълбочината била много сериозна. Единственото подходящо място, това под х. "Приста", също станало опасно, поради нерегламентирано вадене на пясък.
Обяснения могат да се намерят за всичко. Едва ли някой обаче може да убеди русенци, че при добро желание, решение може да се намери. Няколко кабинки, подвижни тоалетни, душ и най-важното - спасител. Това са необходимите неща, за да може крайбрежната ивица да стане още по-привлекателна. Всичко това едва ли би струвало на общинската хазна повече от 50-ина хиляди лева на сезон. Такива средства в бюджета обаче няма. Не е имало и през последните 20-25 години. Защото къде къде по-лесно е да си "вържеш гащите" със заповед, надлежно изведена и огласена, да поставиш няколко забранителни табели, вместо да си имаш главоболия. Особено, ако не дай Боже, се стигне до някой неприятен инцидент.
И макар че плажуващи край реката - дал Господ, плаж естествено - няма... Не всеки може да си позволи 5-6 лв. дневно за басейн. За това, които не могат да си позволят почивка на море или поне разхлада в някой от частните басейни, плажуват край реката.
Въпреки мизерията, камарите пластмасови бутилки, стъклени шишета и прочие боклуци, покриващи това, за което хората от вътрешността на страната ни завиждат, "гордостта на Русе", дунавския кей. До сами табелите, забраняващи това. Още повече, че общинските служители избягват да ходят по кея. А и да забележат нарушител на кметската заповед, търсещ разхлада във водите на реката, предпочитат да се направят на разсеяни или да се обърнат на другата страна. Нали все пак са русенци...
Източник: Русе Нюз |