Министър-председателят на България Бойко Борисов, Еврокомисарят по регионална политика на ЕС Йоханес Хан и ректорът проф. д.т.н. Христо Белоев тържествено ще прережат лентата на нов, модерен академичен комплекс в Русенския университет на 10 май. Водосветът и благословията на Учебния корпус ще извърши Негово Високопреосвещенство Русенският митрополит Неофит. След разглеждането на новооткритата сграда господата Борисов и Хан ще посадят кипарисови дръвчета в двора на университета. В програмата на високите гости са предвидени: Среща-разговор на пминистър Сергей Игнатов с академичната общност от 11.30 ч. в аулата на Ректората. Освен по информационната система в университета срещата ще се излъчва и в Интернет - на сайта на университета www.uni-ruse.bg ще бъдат изнесени линковете към видеокамерите, отразяващи събитието.
Лекция на еврокомисар Йоханес Хан по актуални въпроси пред студентите от специалностите "Европеистика", "Международни икономически отношения" и "Право" - също от 11.30 ч. в аула 2.101 на новия корпус.
Новият учебен комплекс е разположен на 13000 кв. м. застроена площ. Трите му архитектурни тела разполагат с 54 зали за 2853-ма студенти и 2 аули с общо 340 места. Компютърните зали са 8 със 120 работни места. 32 кабинета са подготвени за 123-ма преподаватели. Университетската библиотека се разширява с 1100 кв. м. Това позволява факултетите "Бизнес и мениджмънт" и "Юридически", Българо-румънският интеруниверситетски Европа Център и Европейският документационен център да бъдат изцяло позицирани в корпуса, а университетът постепенно да постигне определения му образователен капацитет от 12000 студенти.
Русенското висше училище ще посрещне студентите си в завършената вече сграда след 24-годишна строителна епопея, родила митологемата "нов корпус".
Първата копка на обекта е направена още през 1986 г. от тогавашния ректор и настоящ DHC на Русенския университет проф. Митю Кънев. По изграждането му работят и ректорите проф. Атанас Митков и проф. Борис Томов. Днес и двамата са Почетни доктори на висшето училище. Впоследствие обаче строежът е замразен за почти десетилетие поради липса на средства. Едва преди три години, в мандата на доц. Марко Тодоров, е пуснато в експлоатация едно от архитектурните тела с площ от 3000 кв. м.
Завършването на "епохалното строителство" и тържественото откриване на обекта стана възможно благодарение на изключителното разбиране и оказаната активна държавна подкрепа от 2007 г. насам. |