© Ruse24.bg | | На 18 септември ще се състои пресконференция в рамките на проект "Обща стратегия за устойчиво териториално развитие на трансграничния регион Румъния - България", финансиран по договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ № 1054B от 09.02.2012 г. по Програмата за трансгранично сътрудничество Румъния- България 2007-2013, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.На нея представители на БААТ - един от 12-те партньори по проекта ще информират за резултатите от изпълнението на стратегическия проект и ще представят общия регионален бранд, подходящ за ползване от всички заинтересовани страни в трансграничния регион.
На участниците в пресконференцията ще бъдат предоставени мостри от рекламните продукти, представящи възможностите за туризъм в трансграничния регион Румъния - България, произведени от БААТ в рамките на този проект.
Проектът прилага общ и интегриран подход за цялата трансгранична зона, обхваща социални, икономически, екологични елементи. Проектните дейности са: определяне на потенциалните елементи, основните проблеми, изграждане на база данни и стратегия за целия трансграничен регион, обединявайки публични власти, граждани и всички заинтересовани страни от двете страни на река Дунав.
Идеята е река Дунав да се превърне в мост за сътрудничество, да се идентифицират и преодолеят пречките за това, обусловени от националните граници и етапа на развитие на двете страни.
По проекта е изготвена цялостна оценка и анализ на социално-икономическото състояние и конкурентоспособността на трансграничния район Румъния - България, идентифицирани са между и вътрешно-регионалните различия.
Синхронизирани са общи методологии за анализи, при подхода към разработване на общата стратегия, която ще допринесе за обмяна на опит между централната и местните администрации, инвеститори и проектанти от двете страни, както и други заинтересовани страни.
Разработена е "Обща стратегия за устойчиво териториално и икономическо развитие на трансграничния район Румъния - България". Стратегията предлага нови политики с цел осигуряване на последователен и ефективен подход за развитие по двата бряга на река Дунав: създаване на набор от стратегически цели, определяне на насоки за действие, идентифициране на приоритетни направления и набелязване на конкретни мерки за постигане на тези цели.
Създаде се обща оперативна териториална база-данни за румънско-българския трансграничен район, която ще се използва свободно от всички заинтересовани страни. Основен компонент от базата данни е изцяло нов референтен слой земно покритие, основан на индустриалния стандарт ISO 19144-2 и изграден чрез интеграцията на базови спътникови данни от Европейската програма COPERNICUS в комбинация с наземни (in-situ) данни от системата за Идентификация на земеделските парцели и националната ортофотокарта.
Базата данни представлява първото по-всеобхватно тестване на пригодността на изискванията по INPSIRE на трансгранично ниво и е пилотен пример в подкрепа на изграждането на инфраструктурата за референтни данни и услуги (DRDSI) по Дунавската стратегия. Методиката за изграждане на референтия слой е създадена в сътрудничество с Обединения изследователски институт на Европейската комисия (DG JRC). |