Иновационните нагласи сред представителите на малките и средните предприятия в региона на Русе са по-скоро ниски. Това сочи изследване Русенския университет, огласено днес от доц. Емил Коцев. Делът на постоянно търсещите промяната русенци, наречени иноватори - 2,3%, е в рамките на установените при подобни изследвания в други държави норми (например в САЩ този дял е 1,5-2,5%, а в Турция - 2,9%).
Проучването сочи още, че делът на русенците, отворени към новите идеи на другите, е сравнително голям - 21% срещу 13,5% за САЩ и 13,4% за Турция . Същевременно нагласата към иновативност отслабва с времето с едно изключение - заетите мъже на възраст от 25 до 40 години показват по-силна нагласа към иновативност от участвалите в изследването студенти.
Анализът на проучването пък показва, че при подобни резултати не може да се очакват особено оригинални идеи в иновационната активност на малките и средните предприятия в Русе. Така делът на фирмите, които не са въвели нито една промяна през последните две години, е твърде висок (29%). 2. Болшинството от фирмите (51%) са се ограничили до някои вътрешни промени като съкращаване на персонала и/или редуциране на цените.
Едва 15 фирми от изследваната съвкупност (20%) са рискували с истинска иновация. В повечето случаи става въпрос за закупуване на нови машини и оборудване. Внедряването на нови технологии, разработването на нови продукти и излизането на нови пазар и са по-скоро изключения.
Интересът на изследователите е провокиран от публикация на Бостънската консултативна група през 2009 г., според която България е на 49-то място по иновационен индекс (веднага след Тринидад и Тобаго).
Източник: в. "Дневник" |