© | В петък (19.10.2012г.) се проведе заседание на Областната комисия по земеделие, рибарство и селски райони в Зала 1 на Областна администрация, чийто председател беше заместник областният управител Веско Маринов. По време на срещата бяха представени актуалните мерки и схеми за подпомагане на бенефициентите от Държавен фонд "Земеделие" Русе, по-конкретно: Мярка 141 "Подпомагане на полупазарни стопанства в процес на преструктуриране", Мярка 142 "Създаване на организации на производители", Мярка 223 "Първоначално залесяване на неземеделски земи", Мярка 226 "Възстановяване на горския потенциал и въвеждане на превантивни дейности" и Мярка 311 "Разнообразяване към неземеделски дейности". Пълната информация свързана с целите на мерките, максималната субсидия, допустимите кандидати, сроковете за подаване на документи, както и необходимите документи, могат да се намерят на сайта на Държавен фонд "Земеделие". Комисията от своя страна взе решение да се организира своевременно информиране на кметовете на общини и други потенциално заинтересовани физически и юридически лица относно възможностите за реализиране на горепосочените дейности. В рамките на срещата беше обсъдено състоянието на земеделието и резултатите от гроздоберната кампания през тази година. Неравномерно обилните валежи и жегата са компрометирали голяма част от реколтата на слънчогледа и царевицата.
Коментира се още, че в момента почти не се оре, сеитбата приключва, но тя е под въпрос, тъй като само 20% от пшеницата не е поникнала и 80% от рапицата не е развита. Гроздовата реколта също е пострадала, едва 50% от необходимото количество грозде за производството на вина в региона е добито през тази година. Да се стимулира създаването на малки напоителни системи на базата на стари съоръжения обсъждаха още членовете на комисията.
Друга от актуалните теми дискутирани по време на заседанието бе възможността лабораторията за почвени анализи на Русенски университет "Ангел Кънчев" да предостави качествена агрохимическа помощ на земеделските стопани в област Русе. Проф. д-р Петър Димитров отбеляза огромното значение на торенето и почвените анализи. Лабораторията разполага със съвременна апаратура и висококвалифициран персонал, който може да извърши пълен анализ и да даде препоръки за опазването на почвите и правилното им поддържане.
В края на заседанието на комисията, Цветанка Георгиева от Регионален център "Рибарство и контрол - Дунав" припомни, че съгласно чл.25, ал. 1 от ЗРА лицата, които осъществяват стопански риболов, развъждат и отглеждат риби, следва да се регистрират като юридически лица или еднолични търговци по Търговския закон. |