© | Бивши и настоящи студенти от РУ "Ангел Кънчев": | виж още | |
"Най-новият ни проект, "Система за квалификация и кариерно израстване на преподавателите в Русенския университет", е по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", съфинансирана от Европейския социален фонд на ЕС. Аз съм изключително удовлетворен, че спечелихме този проект, защото благодарение на него ще осигурим на всеки преподавател в Русенския университет условията за успешна и стабилна академична кариера, а от тук и за висококачествена квалификация на кадрите, които обучаваме за пазара на труда, каза ректорът проф. Христо Белоев при откриването на пресконференцията днес във висшето училище. Проектите, които в момента изпълняваме по тази програма, възлизат общо на над 3 мил. лв.", допълни той. Благодарение на тази програма, по приключил вече проект, десетки докторанти успешно защитиха докторатите си, постдокторанти се хабилитираха и установиха много ценни международни контакти. Знаете, че в момента работим по усъвършенстване на системата за управление на университета, върху въвеждането на съвременните интерактивни електронни форми за дистанционно обучение, партньори сме на МОН в мащабния проект за студентски практики, каза още проф. Белоев. "Целта на новия проект е в рамките на 23 месеца досегашната ни система за кариерно развитие на преподавателския състав - като нормативна база и организирани практики, да бъде модернизирана и усъвършенствана съобразно законодателството у нас, европейския опит и императивите на пазара на труда", обясни проф. Велизара Пенчева, ръководител на проекта.
114 са преподавателите, които ще преминат през различни курсове на обучение и подготовка за ефективна учебна, изследователска работа и кариерно израстване. Те са постъпили на работа в университета през последните 10 години и към момента са нехабилитирани.
"Тъй като това са учени с различна степен на квалификация и академичен опит, първата ни дейност по проекта е да проведем анкетно проучване сред тях, за да оценим и идентифицираме техните потребности", информира координаторът на проекта, проф. Пламен Даскалов - Вече работим по методиката за създаване на анкетната карта.
От пресконференцията стана ясно още, че въз основа на анкетното изследване и установените потребности, преподавателите ще бъдат включени в редица специализирани курсове за повишаване на тяхната подготовка и качеството на провежданата учебна дейност. Такива са например профилираните курсове по петте области на висшето образование, по които университетът има акредитация - Педагогически науки; Социални стопански и правни науки; Природни науки, математика и информатика; Технически науки; и Здравеопазване и спорт. Тези области обхващат 21 акредитирани професионални направления.
Сред целите на проекта са също подготовката на преподавателите по съвременни образователни стратегии, базирани на най-новите информационни и комуникационни технологии, разработването на учебни планове и програми съобразно Системата за натрупване и трансфер на кредити, методика на академичното преподаване и научноизследователската дейност. Предстои да се създаде сайт на проекта, на който ще бъде публикувана актуалната информация по текущото и крайното изпълнение на всички планирани дейности.
Сред най-важните очаквани резултати е да се създаде и апробира усъвършенствана, съответна на Закона за развитие на академичния състав и на европейската практика система за атестиране и кариерно израстване на всеки учен в университета. Предстои създаването и на групов учебен план за обучение на новопостъпващите преподаватели. В резултат от изпълнението на проекта трябва да се повиши качеството на подготовката на университетския преподавател за обучение, ориентирано към пазара на труда, и за разработване на конвертируеми научни продукти, убедени са в университета. |