© | | Модел на резервоар за съхранение на водород като енергиен източник, приложим в бита и в сухоземния и водния транспорт, се разработва в дружеството "Техноваксистем" ООД в Русе. Членовете на научния колектив разказват, че преди две години са предложили действащ модел на слънчево-водородна енергийна система, който е изненадал енергийните експерти. Тогава русенската фирма показа фотоволтаичен генератор, който преобразува слънчевата енергия в електрическа, като се използва високоефективен електролизер и горивна клетка на базата на протонообменна мембрана. Екипът на русенската "Техноваксистем" е стигнала до този генератор в рамките на изпълнявания по програма ФАР проект за разработване на технологии за получаване на водородосъхраняващи сплави.
На демонстрацията преди две години едно електродвигателче безспирно въртеше витлото на корабен модел, задвижвано от горивна клетка, захранвана с получен от разложена вода водород, припомнят русенските учени. Това е една от първите крачки на специалистите от фирмата за използване на водорода като екологично чисто гориво. Липсвала е обаче втората крачка - резервоар за съхранение на водорода. След залез слънце системата спира да работи. Чрез новия проект предстои да се създаде модел на водороден резервоар, който да съхранява електрическата енергия, произведена от фотоволтаичния генератор под формата на водород.
Вече са проектирани, изработени и тествани резервоари на основата на новите водородосъхраняващи сплави, а впоследствие те са внедрени в модела на слънчево-водородна система. Създадена е и първата в страната водородна горивна клетка с протонообменна мембранa.
На базата на невронни мрежи е разработен софтуер за управление на водородната енергийна система, осигуряващ възможността за непрекъсната работа и независимост на енергийната система от електроразпределителната мрежа. Проектът за създаване на модел на резервоар за съхранение на водород, който е наименован "Разработване на децентрализирани интелигентни енергийни системи за преобразуване и съхранение на енергия на базата на водород", е одобрен на V сесия на Националния иновационен фонд на стойност 500 хил. лв. Сумата ще покрие 60 на сто от общите разходи.
Източник: БНР |